Trucks

Sürdürülebilirlik

 

Sıfır egzoz uç borusu emisyonuyla, elektrikli kamyonların neden karbonsuzlaştırma için bir çözüm olarak konuşulduğunu anlamak kolaydır. Ancak bunların sizin ve işletmeniz için doğru olup olmadığı konusunda her zaman sorulması gereken sorular vardır. Sürdürülebilirlik hakkında daha fazla bilgi edinmek ve elektrikli kamyonların sizin için doğru seçim olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, burada sık sorulan soru ve yanıtların yer aldığı listeye göz atabilirsiniz.

 

Örneğin birçok şirket Paris İklim Anlaşmasına uymak için sera gazı emisyonları konusunda iddialı hedefler belirlemektedir ve elektrikli kamyonlar bu hedeflere ulaşmanın yollarından biridir. Daha katı emisyon düzenlemeleri ve özellikle kentsel alanlarda daha iyi hava kalitesi ve daha az gürültü isteği de bu teknolojiyi yönlendirmektedir. Bir diğer önemli etmen ise nakliye verimliliğidir. Elektrikli kamyonlar geceleri ve yoğun olmayan dönemlerde teslimat yapabiliyor ve binaların içi de dahil olmak üzere dizel kamyonlara göre daha fazla yere erişebiliyor. Nakliye alıcıları da bu konuda itici bir güçtür, çünkü birçoğu sıfır emisyonlu nakliye sağlamak için iddialı hedefler belirlemiştir.

Bir elektrikli kamyonun çevre üzerindeki etkisi, kamyon kullanımdayken çok düşüktür ancak üretim sırasında biraz daha yüksektir. Bununla birlikte, kamyonların kullanım oranları yüksek olduğu için bunu hızlı bir şekilde telafi etmek mümkündür. Bir elektrikli kamyonun iklim etkisi açısından başa baş noktası, yenilenebilir kaynaklardan veya nükleer enerjiden elektrik kullanıldığında bir yıldan daha kısa bir sürede elde edilebilir. Elektrik güç aktarımları, dizel güç aktarımlarına göre enerji açısından çok daha verimlidir ve egzoz uç borusu emisyonu üretmez. Yenilenebilir kaynaklardan elektrik kullandıklarında en düşük çevresel etkiye sahip olurlar. 

Bir elektrikli araç, içten yanmalı motorlu bir araca göre sıfır egzoz emisyonu ve önemli ölçüde daha az gürültü üretir. Bununla birlikte, üretim ve sürüş sırasında lastikler, frenler, yol aşınması vb. kaynaklı emisyonlar açığa çıkar.

Evet, geleneksel bir dizel kamyonun yaşam döngüsü boyunca çevresel etkisinin yaklaşık %90'ı kullanımdan kaynaklanmaktadır. Yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrikle çalışan kamyonların kullanım etkisi çok daha düşüktür. Volvo'da, hammaddelerin sürdürülebilir yöntemlerle çıkarılmasını ve akülerin iklim üzerinde minimum etkiyle üretilmesini sağlamak için çok çalışıyoruz. 

Tedarikçiler, malzemeler, lojistik, üretim ve geri dönüşüm dahil olmak üzere tedarik zincirinin yanı sıra tüm kullanım ömrüne bütünsel bir yaklaşım benimsiyoruz. Buna, tahrik hattının ve akülerin nasıl üretildiği ve hangi malzemelerin kullanıldığı dahildir.

Sormak istediğiniz bir soru mu var?

Cevabı Volvo Trucks bayinizde. Bayinizi ziyaret edin, arayın veya size gelmelerini isteyin.