Trucks

Yakıt tasarrufu sağlamak için rotalarınızı anlar

VOLVO TRUCKS I-SEE

Yakıt tasarrufu sağlamak üzere hız ve vites değişikliklerini rotalarınızın topografyasına göre nasıl optimize edeceğini biliyor musunuz? I-See bunu bilir ve bilgileri verilere dayanır. İlk günden itibaren yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olabilir.

I-See yakıt tasarrufu yapmanıza nasıl yardımcı olabilir?

Kamyon bir yokuşa yaklaşırken internet üzerinden erişilebilen yüksek çözünürlüklü ticari bir topografi haritasından veri indirir. Sonra bu bilgiler kamyonun kinetik enerjisinden en iyi şekilde yararlanmak ve yakıt tüketiminizi %5'e kadar azaltmak üzere (I-See bulunmayan bir kamyona kıyasla) altı adımlı bir süreçte kullanılır. Yol bu haritanın kapsamında değilse veya sunucu bağlantısı başarısız olursa, kamyon ortak veritabanı çözümünü kullanır.

Hareket halindeyken bile her zaman desteklenir

I-See, esas olarak, yeni bir sürüm mevcut olduğunda kamyonda otomatik olarak güncellenen yüksek çözünürlüklü bir ticari topografya haritasındaki verileri kullanır. İkincil olarak, bulutta depolanan paylaşılan verileri kullanır. Gerekirse, sistem yerel olarak depolanan verileri kullanır. Bu, topografya verilerine her zaman erişebileceğiniz, daha sorunsuz bir sürüş deneyimi yaşayacağınız ve sistemin sürekli olarak uzaktan güncellendiğini bileceğiniz anlamına gelir.  

I-Torque ile daha da iyi

I-See, I-Torque işlevinin eklenmesiyle size daha da fazla yakıt tasarrufu sağlama potansiyeline sahiptir. I-Torque, örneğin yokuş yukarı sürülürken mevcut motor torku çıkışını optimize etmek için I-See'den gelen verileri kullanır. Sürüş, rotaya; hem bulunduğunuz yere hem de yaklaşmakta olanlara göre ayarlanır.

 1. Momentum oluşturur
  I-See ileride bir yokuş olduğunu bildiğinden kamyon hızlanır ve daha uzun süre boyunca daha yüksek bir viteste kalır.
 2. Vites küçültmekten kaçınır
  I-See gereksiz vites değişimlerini önleyerek yokuşları daha sarsıntısız ve daha yakıt verimli bir sürüşle aşmanızı sağlar.
 3. Tam tepeye ulaşıldığında hızı düşürür
  Bir inişe yaklaşırken I-See, gereksiz şekilde hızlanmayı engeller.
 4. İnişten önce boş viteste seyreder
  I-See, enerjiden tasarruf etmek ve frenlemeyi en aza indirmek için, yokuş aşağı inişten hemen önce aktarma sistemini veya motor frenini geçici olarak devreden çıkarır.
 5. Yokuş aşağı frenlemeyi kontrol eder
  I-See bir yokuşun bittiği ve diğerinin başladığı yeri bilir ve maksimum verimlilik için frenleri gerektiğinde kullanır.
 6. Sonraki tırmanışa hazırlanır
  Tekrar bir yokuşa yaklaştığınızda I-See kamyonun boşta seyretmesine izin verir, zahmetsiz tırmanış için hızı ve momentumu arttırır.

Bu kamyonlarda kullanılabilir

YOKUŞLAR KONTROL ALTINDA MI?

Yakıt tüketimimizi azaltabiliriz.