Trucks

Siz sadece aracınızı sürün

VOLVO TRUCKS I-SHIFT

I-Shift, Volvo Trucks'ın sürüşü daha kolay, daha güvenli ve daha konforlu hale getirmek için tasarladığı otomatik şanzıman serisidir. Her vites değişimi en doğru zamanda ve otomatik olarak gerçekleştirilir. Yeni nesil ise her zamankinden daha hızlı ve sorunsuz vites değişimleri sağlar. Bir dizi yazılım paketi, I-Shift'i ihtiyaçlarınıza göre uyarlamanıza izin verir. I-Shift için, belirli durumlarda tek pedallı sürüşü etkinleştiren özellikler mevcuttur. Ayrıca, kamyon modeline bağlı olarak, karınca vitesli I-Shift ve I-Shift Dual Clutch gibi yeni olasılıklar sunan I-Shift versiyonları da vardır.

I-Shift nasıl çalışır?

I-Shift, "klasik" bir senkronize edilmemiş manuel şanzımanı temel alır; kompakt tasarımın ve yüksek verimliliğin nedeni budur. Sihirli işlem, debriyajı ve vites geçişlerini yöneten elektronik kontrol ünitesinde meydana gelmektedir. Hız, ağırlık, yol sınıfı ve tork talebi hakkındaki bilgileri sürekli değerlendirerek her vites geçişini son derece hassas bir şekilde gerçekleştirir. Sistem ayrıca, motorla iletişim halinde olması sayesinde devri ve frenleri en iyi performans için ayarlar.

I-Shift; Volvo FH, Volvo FH16, Volvo FM, Volvo FMX ve Volvo FE modellerinde kullanılabilir.

Karınca vitesli I-Shift; dilediğiniz yerden kalkış yapın

Ağır yükler mi çekiyorsunuz? Engebeli arazide veya kötü yol koşullarında bekleme konumundan kalkışta bir sorun mu var? Kamyonunuzu karınca vitesli I-Shift ile donatın ve endişeleri geride bırakın. Kalkış kabiliyeti iyileştirildi ve debriyaj gerginliği %75'e kadar azaltıldı. Bir veya iki karınca vites arasında seçim yapabilir ve ayrıca ekstra geri vites ek seçeneğini de kullanabilirsiniz. Vites oranı, motor torku üzerinde tam kontrole sahip olarak aracı 0,5–2 km/sa. kadar yavaş sürmenize olanak sağlar.


Yavaş hareket, tasarruflu sürüş


Karınca vitesli I-Shift ile, yakıt tasarrufundan veya kalkış kabiliyetinden ödün vermeniz gerekmez. İkisine de sahip olabilirsiniz. Sadece daha hızlı bir arka aks oranı seçin; bu, iyi yollarda sürüş yaparken seyir hızını çok daha düşük devirlerde tutmanıza olanak sağlar. Yakıt verimliliğiniz için daha iyidir ve daha konforludur.

 

Karınca vitesli I-Shift Volvo F16, Volvo FH, Volvo FM ve Volvo FMX modellerinde kullanılabilir.

 

 

I-Shift Dual Clutch – araç sürmenin yeni bir yolu

Görevleriniz yüksek performans ve sık sık vites değişikliği gerektiriyor mu? Eğer öyleyse, sorunsuz vites değiştirme ile gerçekten yumuşak bir hızlanma sunan I-Shift Dual Clutch kullanın. Saniyenin küçücük bir kısmında vitesi değiştirir.

 

Sürüş şeklinizi baştan aşağı dönüştürebilen ve üretkenliğinizi artıran düzenli bir güç akışı elde edersiniz. Sürekli tork sunar, bu nedenle bir virajın ortasında kendinizden emin bir şekilde vites değiştirebilirsiniz. Sorunsuz güç aynı zamanda yükü sabit tutar. Güç tekerleklere kesintisiz bir şekilde aktarılır, yani kaygan yüzeylerde yol tutuşu kaybetme veya saplanıp kalma riski minimum seviyededir. Yokuş aşağı giderken vites küçülterek motor freni yapıldığında dahi, güçlü bir tutuş ve daha güvenli bir sürüş gerçekleştirileceğinden emin olabilirsiniz.

 

Sürekli güç akışı
 

I-Shift Dual Clutch, mevcut viteste sürüş halindeyken bir sonraki vitesi önceden seçebilir. Bir debriyaj devredeyken diğeri rölantidedir. İki giriş şaftı ve dişli çarklar ile seçici elemanların mükemmel şekilde düzenlenmiş olması sayesinde, aynı anda iki vites seçilebilir. Sonuç mu? Saniyenin küçücük bir kısmında, güç aktarımında herhangi bir kesinti olmaksızın sorunsuz vites değişimi.

 

I-Shift Dual Clutch; Volvo FH, Volvo FM ve Volvo FMX modellerinde kullanılabilir.

Tek pedallı sürüş ile Arazi Freni

Zorlu arazide düşük hızlarda sürüş yapıyorsanız ve hem motor torku hem de fren gücü üzerinde hassas kontrole ihtiyacınız varsa Arazi Freni kullanışlı bir seçenektir. Yalnızca gaz pedalı ile hem motor gazını hem de tekerlek frenlerini kontrol etmenize olanak tanıyarak kamyonunuza tek pedallı sürüş işlevi sağlar. Kamyonunuzu bir tekerlek bir kayanın veya başka bir engelin üzerindeyken kaymadan durdurup konumlandırmanıza yardımcı olur. Arazi Freni Volvo FH16 ve Volvo FMX modellerinde kullanılabilir ve 4 km/sa. hıza kadar aktiftir.

Tek pedallı sürüş ile Yön Değiştirme

Manevra sırasında sık sık ileri ve geri vites arasında geçiş yaparken I-Shift'in Yön Değiştirme özelliği en iyi arkadaşınız olacak. Fren pedalını kullanmadan gaz pedalı ile ileri sürmenize, geri vitese geçmenize ve fren gücünü kontrol etmenize olanak tanır. Elbette geri vitesten ileri vitese alırken de tersi şekilde çalışır. Bu özellik, 20 km/sa. değerine kadar olan hızlarda etkindir.

Her koşulda Aktif Tutuş Kontrolü

I-Shift, hem yolda hem de arazide çekiş ve kalkış performansını artıran gelişmiş bir çekiş sistemi sunar. Bu özellik, patinajın azaltılması için motor torkunun hızla ayarlanmasıyla sağlanır. Sistem hem diferansiyel kilitli arka akslarda hem de diferansiyel kilitsiz arka akslarda çalışır.

Bu kamyonlarda kullanılabilir

DEĞİŞİME HAZIR MISINIZ?

Otomatik vites değişimi hakkında bizimle konuşun.