Trucks

İhtiyacınız olduğunda yedekleme yapın

Volvo sürücü destek sistemleri

Kamyon güvenliğinin ayrılmaz bir parçası, size direksiyon başında doğru desteği sunmaktır. Volvo Trucks sürücü destek sistemleri size, kamyonunuza ve diğer yol kullanıcılarına şimdiye kadarki en iyi desteği ve korumayı sağlar. Sürücü destek sistemlerini tasarlarken amacımız, bu sistemleri kolay kullanımlı ve size gerçekten yardımcı olacak şekilde hazırlamaktır. Sürücü destek sistemlerimizin çoğu, güvenliği daha da artırmak için birbirleriyle etkileşime girer.

Yan Çarpışma Önleme Desteği

Bu sistem, kamyonunuzun yan taraflarındaki hassas yol kullanıcılarını ve diğer araçları algılamak için radar teknolojisini kullanır. Amaç, dönüşlerde ve şerit değiştirirken kazaları önlemektir. Yasal taleplerin sadece yolcu tarafını kapsamayı gerektirmesine rağmen sistemimiz kamyonun her iki tarafını da kapsar. İzlenen alanda bir nesne algılandığında sürücü bir uyarı alır. Kamyonun Şerit Koruma Yardımı ile donatılması halinde direksiyon kılavuzu da olur.

Acil Durum Fren Destekli Önden Çarpışma Uyarısı

Öndeki araçlarla çarpışma riskini en aza indirin. Acil Durum Fren Destekli Önden Çarpışma Uyarısı, öndeki araçla olan mesafe azaldığında ve sistem belirli bir çarpışma riski algıladığında sizi uyarır. Hemen harekete geçmezseniz ve sistem çarpışma riskinin çok muhtemel olduğunu düşünürse kamyonunuzun durması için araç frenleri uygulanır.

Şerit Koruma Yardımı

Kamyonunuzu şeritte sabit bir şekilde tutma desteğinin keyfini çıkarın. Şerit Koruma Yardımı, yol şerit çizgilerini izlemek için ön kamerayı kullanır. Kamyon şeritten ayrılırsa sistem sizi uyarır ve kamyonu şeridin ortasına doğru yönlendirmek için direksiyon yardımı sağlar. Sistem, 55 km/sa. üzerindeki hızlarda etkindir ve özellikle otoyollarda kamyonun şeritten çıkmasından kaynaklanan kazaları önlemenize yardımcı olur.

Yolcu köşe kamerası

Gizli açıları ortaya çıkarın ve hem yolcu tarafındaki hem de kamyonun önündeki alanların mükemmel bir görüntüsünü elde edin. Yolcu köşe kamerası, yolcu tarafındaki aynanın dibine yerleştirilmiştir. Sinyalle otomatik olarak tetiklenir ve kamera görüntüsü yan ekranınıza yansıtılır. Bu yardım kalabalık caddelerde, yoğun otoyollarda ve şantiyelerde mükemmel bir destektir.

Gerdirme Freni

Kaygan, dönemeçli yollarda yokuş aşağı sürüş sırasında Kombine Fren makaslamayı önlemenize yardımcı olabilir. Treylere darbeli fren uygulayarak çalışır ve araç kombinasyonu gerilir. Kombine Freni en fazla 40 km/sa. hızda etkinleştirebilirsiniz. Kombine Fren şasi kamyonlar ve çekiciler için mevcuttur.

İniş hız sabitleyici

Rotalarınız engebeli mi ve yokuş aşağı giderken tekerlek frenlerinin aşırı ısınmasını önlemek mi istiyorsunuz? İniş hız sabitleyici, araç hızını ayarlanan hızın altında sınırlamanıza yardımcı olur. Optimize edilmiş vites seçimi ile birlikte yardımcı fren kullanır ve tekerlek frenleri sadece gerçekten ihtiyaç duyulduğunda kullanılır. Gerekirse iniş hız sabitleyiciyi devre dışı bırakmadan hızı daha da düşürmek için fren pedalını kullanmaya devam edebilirsiniz. 

Elektronik Stabilite Kontrolü

Volvo'nun Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) kayma ve devrilme riskini etkili bir biçimde azaltır. Sistem kritik bir durum algıladığında anında devreye girerek motor gücünü azaltır ve her bir tekerleğe ayrı olarak fren uygular. Sistem ayrıca treylerin tekerleklerine de fren uygulayarak tüm araç kombinasyonu için stabilite sağlar.

DAS (Driver Alert Support, Sürücü Uyarı Desteği)

Direksiyon başında yorgun olduğunuzda veya dikkatiniz dağıldığında kaza riski artar. Sürücü Uyarı Desteği, sürüş davranışını ve kamyonun şerit ve yol kenarlarına göre konumunu izleyerek bu riski önlemeyi amaçlar. Sistem uykulu veya dalgın sürüş belirtileri algılarsa sesli bir ikazla ve mola vermenizi teşvik eden bir mesajla uyarılırsınız. İşlev, 65 km/sa. üzerindeki hızlarda çalışır.

Mesafe Uyarısı

60 km/sa. üzerindeki hızlarda sürerken ve Adaptif Hız Sabitleyici kullanmıyorsanız Mesafe Uyarısı etkindir. Öndeki araca çok yakın sürüyorsanız ön camda görsel bir uyarı görüntülenir. Mesafe Uyarısı, yavaşlamanıza ve öndeki araçla güvenli bir mesafeyi korumanıza olanak tanır.

Uyumlu Otomatik Hız Kontrolü

Radar tabanlı Adaptif Hız Sabitleyici, yoğun trafikte hızlanmayı ve frenlemeyi otomatik olarak kontrol ederek önünüzdeki araçla seçilen mesafeyi korumanız için hızı uyarlar. Hız sabitleyici tam durma noktasına kadar çalışır; tekrar yola çıkmak için gaz pedalına basmanız yeterlidir. 4 km/sa. üzerindeki hızlarda etkinleştirilebilir; bu da hız sabitleyiciyi yoğun trafikte, bir şantiyede düşük hızda manevra yaparken veya engebeli arazilerin üstesinden gelirken faydalı bir işlev haline getirir.

Acil Durum Fren Lambası

Arkadan çarpışmalar büyük hasara yol açabilir ve hayati tehlike oluşturabilir. Frene bastığınızda Acil Durum Fren Lambası işlevi, arkanızdaki araçları uyarmak için fren lambalarının hızlı hızlı yanıp sönmesini sağlar.

LKS (Şerit Koruma Desteği)

Şeridinizde kalın. Şerit Koruma Desteği, kazayla sonuçlanabilecek istem dışı şeritten ayrılma durumunda sizi uyarır. Sistem, ön cama yerleştirilmiş bir kamera kullanır ve kamyonun ön tekerleği görünür şerit çizgilerini geçtiğinde sizi sesli olarak uyarır. Sistem, 60 km/sa. ve üzeri hızlarda çalışır.

Sormak istediğiniz bir soru mu var?

Cevabı Volvo Trucks bayinizde. Bayinizi ziyaret edin, arayın veya size gelmelerini isteyin.