Trucks

Ürünler ve hizmetler

 

Akülü elektrikli bir kamyonu serinin geri kalanından ayıran nedir? Ne kadar ileri gidebilirler ve hangi sektörlerde başarılılar? Soru-Cevap bölümümüzün bu kısmında elektrikli kamyonları ve onları destekleyen hizmetleri benzersiz kılan özellikleri ele alıyoruz.

 

Elektromobilite, tamamen veya kısmen elektrikle çalışan, araçta enerji depolama olanağına sahip olan ve genellikle şebeke üzerinden elektrik sağlanan araçları (otomobiller, otobüsler, trenler ve kamyonlar dahil) ifade eder. Elektrik güç aktarımına sahip temel ağır kamyon türü BEV'dir (akülü elektrikli araç) ancak yakıt hücreli elektrikli araçlar (FCEV'ler) olarak adlandırılan hidrojenle çalışan elektrikli araçlar da vardır. Elektromobilite, menzil ve rota planlama ve diğer işlevler için şarj altyapısını ve destek hizmetlerini de içerir.

Akülü elektrikli araç (BEV), şebekeden gelen elektrikle şarj edilen akülerde depolanan enerjiyi kullanır. Yakıt hücresi teknolojisi (FCEV) kullanılan bir elektrikli araç, araç sürülürken elektriğe dönüştürülen hidrojenle çalışır. Yakıt hücreli elektrikli kamyonlar, akülü elektrikli kamyonlar gibi elektriklidir. Aradaki fark, bir FCEV'deki enerjinin çoğunun hidrojen olarak depolanması ve akülerden bir miktar destek alınmasıdır. Volvo Trucks her iki teknolojiyle de çalışıyor. Bugün akülü elektrikli kamyonlar satın alınabiliyorken, yakıt hücreli elektrikli kamyonlar bu on yılın ikinci yarısında ticari kullanıma sunulacak.

2030'a kadar satılan tüm yeni Volvo kamyonların %50'sinden fazlasının akü veya yakıt hücresi teknolojisi kullanan elektrikli kamyonlar olacağına inanıyoruz.

Volvo şu anda seri üretimdeki sekiz modelle endüstrinin en geniş ürün yelpazesini sunuyor ve şehir içi ve şehirler arası çok çeşitli taşımalara hizmet veriyor. Mevcut modeller Volvo FH Aero, Volvo FH, Volvo FM, Volvo FM Low Entry, Volvo FMX, Volvo FE, Volvo FL ve Volvo VNR'dir (mevcut seriler pazara bağlıdır: Volvo VNR Kuzey Amerika'da mevcuttur). 2023 yılında mevcut seriyi tamamlayacak yeni bir kamyon serisinin seri üretimine başlandı. 

Volvo'nun elektrikli kamyonları, diğer kamyonlarımızla aynı yüksek çarpışma güvenliği standartlarını karşılar ve dizel modellerle aynı güvenlik sistemlerini sunar. Bunun da ötesinde, akü kurulumunun ve diğer elektrikli bileşenlerin çarpışmaya dayanıklılığını doğrulamak için elektrikli kamyonlara özel çarpışma senaryoları eklenmiştir. Ayrıca, kamyon kullanımdayken ve servis işlemleri sırasında, kamyondaki 600 voltluk elektrik sisteminin güvenli olması için bu sistemi tasarlamak üzere her türlü çabayı gösterdik.

Akünün enerji durumu, alet tablosundan ve uzaktan olarak her zaman takip edilebilir. Sıfıra yaklaşırsa sürücü bilgilendirilir ve mevcut güç azaltılır, bu da sürüş kabiliyetini etkiler. 

Bakım aralıkları kabaca aynıdır ancak servis işlemi, klasik tahrik hattına servis yapmaktan farklıdır. Yedek parça tüketimi taşımacılık uygulamasına, kamyonun çalıştığı bölgeye ve diğer birçok faktöre bağlıdır. Kamyonlar birbirine bağlıdır ve farklı bileşenlerin durumu hakkında rapor verebilir, bu da servis ve bakımın çalışma sürelerini artıracak şekilde düzenlenebileceği anlamına gelir.

Elektrikli kamyon satan bayilerin tamamı, kamyonların teknik sistemleri ve fonksiyonları konusunda tüm sorumluluğu üstlenmeye hazır. Servis atölyelerinin birçoğu halihazırda elektrikli otobüslerin bakımı konusunda geniş deneyime sahiptir.

Elektrikli kamyonların performans eğrisi, yanmalı motorlu kamyonlardan farklıdır. Örneğin, ayağınızı gaza bastığınız anda güç devreye girer. Elektrikli kamyonların daha az vites kullanması da farklı bir sürüş deneyimi sunar.

Elektrikli kamyonlar daha az titreşim ürettiği ve daha az gürültü çıkardığı için rahat ve dinlendirici bir sürüş deneyimi sağlar.

Lütfen yerel Volvo bayiniz ile iletişime geçin ve ilginizi kaydedin.

2019 yılında müşterilerimize yönelik tamamen elektrikli kamyonların seri üretimine başladık ancak bundan çok önce elektrik ve diğer yakıtların kombinasyonuyla çalışan hibrit kamyonların satışına başlamıştık. Volvo Group'un diğer bölümleri, özellikle Volvo Buses, elektrikli araçlar konusunda geniş deneyime sahiptir. Volvo, ilk tamamen elektrikli otobüsü 2016 yılında teslim etti ve şu ana kadar dünya çapında 5.000'den fazla elektrikli otobüs teslim etti.

Elektrikli kamyonlarımız, diğer yürüyen aksamlarımızla aynı platformu paylaşır ve aynı yüksek kalite standartlarını karşılar. Volvo'nun yüksek eğitimli personeli, müşterilerin kamyonlarını kendi özel gerekliliklerini karşılayacak şekilde yapılandırmalarına yardımcı olur ve kamyon çalışırken uzman desteği sağlar. Akülerin ve kamyonların genel durumu, bir sonraki servis ziyaretinde alınması gereken önlemlerin zamanında tespit edilebilmesi için sürekli olarak izlenir. Akülerin günlük yüksek performans göstermesini sağlamak için Çalışmaya Hazır adı verilen teknolojik bir hizmet mevcuttur. Dış sıcaklıklara bağlı olarak kamyonu verimli bir iş gününe hazırlar. Gerektiğinde aküleri önceden ısıtır veya çok sıcak havalarda çalışıyorsa soğutur. Aküler için en uygun sıcaklık +25 °C civarındadır.

Mevcut tüm ödeme çözümlerimiz elektrikli araçlarımız için de geçerlidir: Nakit ödeme, leasing ve kiralama. Bu çözümler, her bir müşterinin ihtiyaçlarına göre uyarlanır.

Evet, 2019 yılında seri üretime başlandı ve dünya çapındaki müşterilere teslimatlar yapılıyor. 

Daha fazla bilgi için lütfen yerel Volvo Trucks temsilciniz ile iletişime geçin.

Evet, bir dizi farklı yürüyen aksam sunmaya devam etmekte ve her bir müşteri ve coğrafi konum için en uygun çözümü önermekteyiz. Yakıt verimliliği giderek artan yanmalı motorlu kamyonlar, gazla çalışan kamyonlar ve elektrikli kamyonlar sağlamaktayız.

Elektrikli kamyonlarımızı, bakım maliyetinin toplam sahip olma maliyetine dahil edileceği anlamına gelen Altın Servis sözleşmeleri ile sunuyoruz. Toplam sahip olma maliyetinin rekabetçi olmasını sağlarız.

Bu, uygulamaya ve araç özelliklerine bağlıdır. AB, akülerin kattığı ekstra ağırlığı telafi etmeye yardımcı olmak için 2 tona kadar ekstra GCW'ye izin verir. Karar ve uygulama her ülkeye aittir.

Sormak istediğiniz bir soru mu var?

Cevabı Volvo Trucks bayinizde. Bayinizi ziyaret edin, arayın veya size gelmelerini isteyin.