Volvo Trucks

Türkiye

TANIMLAMA BİLGİLERİ AÇIKLAMASI

1. Tanımlama bilgileri açıklaması
1.1. Tanımlama bilgileri hakkında

Web siteleri, kullanıcı rahatlığını arttırmak ve siteyi tüm ziyaretçiler için olabildiğince ilginç hale getirmek için zekice ve kullanışlı tekniklerden faydalanır. Bilinen en iyi tekniklerden biri, tanımlama bilgilerini içerir. Tanımlama bilgileri, web sitesi sahipleri veya üçüncü taraflar (örn. reklam verenler) gibi, ziyaret ettiğiniz web sitesi yoluyla iletişim kuran kişiler tarafından kullanılabilir.

Tanımlama bilgileri, web sitelerinin kullanıcıların bilgisayarında depoladığı küçük metin dosyalarıdır. Tanımlama bilgilerinde yer alan bilgiler, aynı tanımlama bilgisini kullanan farklı web sitelerinde gezinmenizi izlemek amacıyla da kullanılabilir.

Tanımlama bilgileri, süreye ve onları ayarlayan kişiye göre sınıflandırılır.

Web sitemizin kullandığı tanımlama bilgileri ve bunların ne amaçla kullanıldığı konusunda bilgilendirilmenizin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu amaçlar üçe ayrılmaktadır: gizliliğinizi, kullanıcı rahatlığını ve web sitemizin finansmanını elimizden geldiğince güvence altına almak istiyoruz. Web sitemizde kullanılan tanımlama bilgileri ve bunların ne amaçla kullanıldığı, aşağıda açıklanmıştır.

2. Volvo Group ve/veya ona ait işletmeler ve markalar tanımlama bilgilerini nasıl kullanır?
Volvo Group, tanımlama bilgilerini ziyaret istatistikleri toplamak ve web sitelerinde gezinirken yaptığınız tercihlerle ilgili bilgileri kaydetmek için kullanır. Tanımlama bilgilerini kullanma amacımız, ziyaretçi olarak sizin için sitenin kullanımını iyileştirmektir.

3. Tanımlama bilgileri ve işlevleri
Farklı tanımlama bilgisi türleri, farklı amaçlar için kullanılır.
Aşağıda, en sık kullanılan tanımlama bilgisi türlerinin ve bunların ne amaçlarla kullanıldığının listesi bulunmaktadır.

3.1. Oturum tanımlama bilgileri
Oturum tanımlama bilgisi, siz bir sitede gezinirken, örneğin hangi dili seçtiğinizi kaydetmek için geçici olarak bilgisayarınızın belleğinde depolanır. Oturum tanımlama bilgileri bilgisayarınızda uzun bir süre için saklanmaz, web tarayıcınızı kapattığınızda kaybolur.

3.2. Kalıcı veya takip tanımlama bilgileri
Kalıcı tanımlama bilgisi, bilgisayarınızda uzun bir süre için bir dosya kaydeder; bu tür tanımlama bilgilerinin son kullanma tarihleri vardır. Kalıcı tanımlama bilgileri web sitelerinin, bu siteleri ileride yeniden ziyaret ettiğinizde bilgilerinizi ve ayarlarınızı hatırlamasına yardımcı olur. Bu sayede, örneğin yeniden giriş yapmanız gerekmediğinden daha hızlı ve kolay erişim sağlanır.

Son kullanma tarihi geçtiğinde, tanımlama bilgisini oluşturan web sitesine gittiğiniz zaman söz konusu tanımlama bilgisi otomatik olarak silinir.

3.3. Birinci taraf tanımlama bilgileri

Bunlar web sitesinin kendisi (tarayıcının adres çubuğundaki etki alanı adı) tarafından ayarlanır ve yalnızca bu site tarafından okunabilir. Bu tanımlama bilgileri genellikle, tercihleriniz gibi bilgileri, siteyi yeniden ziyaret ettiğinizde kullanılmak üzere depolamak için kullanılır.

3.4. Üçüncü taraf tanımlama bilgileri
Bunlar, tarayıcı adres çubuğunda gösterilen etki alanından farklı etki alanları tarafından, yani web sitesi sahibinden başka bir kuruluş tarafından ayarlanır.

Örneğin reklamlar, özel içerik ve web istatistikleri için bilgi toplamak amacıyla kullanılan tanımlama bilgileri, ‘üçüncü taraf tanımlama bilgileri’ olabilir.

Üçüncü taraf tanımlama bilgileri kullanıcıların gezinme alışkanlıklarına ilişkin daha kapsamlı anketler oluşturmaya olanak tanıdığından, bunların etik açıdan daha hassas olduğu varsayılır. Bu nedenle birçok web tarayıcısı, ayarlarınızı üçüncü taraf tanımlama bilgilerini kabul etmeyecek şekilde ayarlamanıza izin verir.

3.5. Flash tanımlama bilgileri
Flash tanımlama bilgileri (Yerel Paylaşılan Nesneler), Adobe Flash kullanan web sitelerinin bilgisayarınızda depolayabileceği veri parçalarıdır.

Flash tanımlama bilgileri, hareketinizi izlemenin ve normal tanımlama bilgilerine kıyasla hakkınızda çok daha fazla bilgiyi saklamanın yeni bir yoludur. Flash tanımlama bilgilerinin önemli bir dezavantajı, tarayıcınızdaki yerlerini bulamamanızdır. Web tarayıcınızda halihazırda kaydedilmiş olan tanımlama bilgilerine göz attığınızda görebileceğiniz tanımlama bilgileri listesinde gösterilmezler. Normal HTTP tanımlama bilgileri 4 Kilobayt veriden fazlasını kaydedemezken Flash tanımlama bilgileri 100 Kilobayta kadar veri kaydedebilir.

Flash tanımlama bilgilerinin teknik tasarımı, tanımlama bilgilerininkine benzer. Neredeyse tüm web tarayıcıları, Flash sunumları görüntülemek için kullanılan bir Flash oynatıcısına sahiptir. Flash sunumların bilinen bir örneği, YouTube video sitesindeki video oynatıcısıdır. (Flash tanımlama bilgileri yalnızca YouTube ile ilişkili değildir, Flash tanımlama bilgilerini kullanan tüm web siteleri için geçerlidir.)

Flash tanımlama bilgilerinin süre sınırı yoktur. Silinene kadar oldukları yerde kalırlar.

3.5.1 Flash tanımlama bilgilerini ne için kullanıyoruz?
Volvo Group, Flash tanımlama bilgilerini istatistik toplamak ve ses tercihlerini ayarlamak amacıyla kullanır.

3.5.2 Flash tanımlama bilgileri nasıl devre dışı bırakılır?
Flash tanımlama bilgileri farklı bir konumda depolandığından (Adobe'nin sitesindeki çevrimiçi Ayar Yöneticisinin Global Depolama Ayarları panelinde), Flash tanımlama bilgilerinin aynı şekilde tarayıcıdan engellenmesi veya yönetilmesi mümkün değildir.

Ayar Yöneticisi, Adobe web sitesinden erişilebilir durumdadır ancak yerel olarak bilgisayarınızda çalışır. Web Sitesi Depolama Ayarları, halihazırda bilgisayarınızda kayıtlı olan tüm Flash tanımlama bilgilerini görüntüler. Flash tanımlama bilgilerini tek tek sitelerden veya hep birlikte silebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızda depolanan tüm bilgilerin Kilobayt olarak boyutunu arttırmanız veya azaltmanız da mümkündür.

Global Depolama Ayarlarına giderek “Üçüncü taraf Flash içeriğinin bilgisayarınızda veri depolamasına izin verin” seçeneğini devre dışı bırakırsanız hiçbir Flash Tanımlama Bilgisi kaydedilmez.

Flash tanımlama bilgilerini site bazında devre dışı bırakmak istiyorsanız bu işlemi Ayar Yöneticisi'nden yapmanız gerekmektedir.

Flash tanımlama bilgileri devre dışı bırakıldığında web sitemizin tüm işlevlerinin gerektiği gibi çalışacağını garanti edemeyiz.

4. Volvo Group tarafından ayarlanan tanımlama bilgilerinin listesi

Tanımlama bilgisinin adı Amaç
Adobe Analytics  
AMCV_###@AdobeOrg

Bu tanımlama bilgisi, benzersiz bir ziyaretçiyi tanımlamak için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 2 yıl

s_cc

Bu tanımlama bilgisi, tanımlama bilgilerinin etkinleştirilip etkinleştirilmediklerini
("True" olarak ayarlanıp ayarlanmadığını) belirlemek amacıyla JavaScript tarafından ayarlanır ve okunur.

Son kullanma tarihi: Oturumdan sonra

s_sq

Bu tanımlama bilgisi, ClickMap işlevi etkinleştirildiğinde JavaScript kodu tarafından ayarlanır ve okunur; kullanıcının tıkladığı bir önceki bağlantı hakkında bilgi içerir.

Son kullanma tarihi: Oturumdan sonra

s_vi

Bu tanımlama bilgisi, benzersiz bir ziyaretçiyi tanımlamak için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 2 yıl

s_fid

Bu tanımlama bilgisi, benzersiz bir ziyaretçiyi tanımlamak için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 2 yıl

Adobe Target  
mbox

Adobe Target tarafından ayarlanan tanımlama bilgisi - A/B bölünmüş test kullanarak sayfa içeriğinin performansını ölçmek için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 2 yıl

Akamai  
AKA_A2

Bu Akamai tanımlama bilgisi, uyarlamalı hızlandırma özelliğini kullanarak web sitelerinde içerik iletimini hızlandırmak için kullanılır. Adaptive Acceleration (A2), Akamai'nin sürekli performans iyileştirmeleri uygulayan akıllı platformudur. Belirli bir kullanıcı verisinin ayarlanması gerekmez.

Sona erme süresi: 1 saat

Amazon Web Service  
AWSALB

Kullanıcıların web sitemizdeki hataları bildirmelerini sağlamak için TrackDuck adlı bir servis kullanırız. Onlar da karşılığında sistemlerini barındırmak için Amazon Web Services'ı kullanırlar. AWSALB tanımlama bilgisi, hizmetlerini yük dengeleyici kullanarak birden çok hizmetten sorunsuz bir şekilde sunmalarına izin verir, böylece tanımlama bilgisi hangi sunucu kümesinin size hizmet ettiğini kaydeder. 

Son kullanma tarihi: 7 gün

Hotjar  
_hjClosedSurveyInvites

Bu tanımlama bilgisi bir ziyaretçi Anket daveti kalıcı açılır penceresiyle etkileşim kurduğunda ayarlanır. Bir davet zaten gösterildiyse aynı davetin tekrar görüntülenmemesini sağlamak için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 1 yıl

_hjDonePolls

Bu tanımlama bilgisi bir ziyaretçi Geribildirim Anketi pencere öğesini kullanarak bir anketi tamamladığında ayarlanır. Bir anket zaten doldurulduysa aynı anketin tekrar görüntülenmemesini sağlamak için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 1 yıl

_hjMinimizedPolls

Bu tanımlama bilgisi bir ziyaretçi Geribildirim Anketi pencere öğesini simge durumuna küçülttüğünde ayarlanır. Ziyaretçi sitenizde gezinirken pencere öğesinin simge durumunda kalmasını sağlamak için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 1 yıl

_hjDoneTestersWidgets

Bu tanımlama bilgisi bir ziyaretçi Recruit User Testers pencere öğesine bilgilerini gönderdiğinde ayarlanır. Bir form zaten doldurulduysa aynı formun tekrar görüntülenmemesini sağlamak için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 1 yıl

_hjMinimizedTestersWidgets

Bu tanımlama bilgisi bir ziyaretçi Recruit User Testers pencere öğesini simge durumuna küçülttüğünde ayarlanır. Ziyaretçi sitenizde gezinirken pencere öğesinin simge durumunda kalmasını sağlamak için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 1 yıl

_hjDoneSurveys

Bu tanımlama bilgisi bir ziyaretçi bir anketi tamamladığında ayarlanır. Anket içeriğini yalnızca ziyaretçi anketi henüz tamamlamadıysa yüklemek için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 1 yıl

hjIncludedInSample

Bu tanımlama bilgisi Hotjar'ın, Isı Haritaları, Huniler, Kayıtlar, vb. oluşturmak için ziyaretçinin kullanılan örneğe dahil edilip edilmediğini bilmesini sağlamak üzere ayarlanmıştır.

Son kullanma tarihi: 1 yıl

_hjShownFeedbackMessage

Bu tanımlama bilgisi, bir ziyaretçi Gelen Geri Bildirimi simge durumuna küçülttüğünde veya tamamladığında ayarlanır. Bu, ziyaretçiler gösterilmek üzere ayarlandığı başka bir sayfaya giderlerse Gelen Geri Bildirimin hemen simge durumuna küçültülmüş şekilde yüklenmesi için yapılır.

Son kullanma tarihi: 1 yıl

_hjRecordingEnabled

Bir kayıt başladığında bu değer ayarlanır. Kullanıcının bu belirli oturumu zaten kaydedip kaydetmediğini görmek için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 1 yıl

Google Analytics  
__utmb

Bazı web sitelerimizde ve sayfalarımızda, istatistik için veri toplamak amacıyla Google Analytics'i kullanıyoruz. Bu tanımlama bilgisi, ziyaretçi oturumunu belirler.

Son kullanma tarihi: Oturumdan sonra

__utma

Bu tanımlama bilgisi, benzersiz ziyaretçilerin kimliğini belirler.

Son kullanma tarihi: 2 yıl

__utmz

Bu tanımlama bilgisi, trafik kaynaklarını ve gezintiyi takip eder.

Son kullanma tarihi: 6 ay

_ga 

Bu tanımlama bilgileri kullanıcıları ayırt etmek için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 2 yıl

_gid

Bu tanımlama bilgileri kullanıcıları ayırt etmek için kullanılır.

Sona erme süresi: 24 saat

_gat

Bu tanımlama bilgisi istek hızını düşürmek için kullanılır. Google Analytics, Google Tag Manager aracılığıyla dağıtılıyorsa.

Sona erme süresi: 1 dakika

Google AdWords  
NID

Bu tanımlama bilgisi, geri dönen bir kullanıcının cihazını tanımlayan benzersiz bir kimlik kaydeder. Kimlik, hedefli reklamlar için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 6 ay

Facebook  
fr

Facebook tarafından birincil reklam tanımlama bilgisi olarak kullanılır. Reklamların alaka düzeyini sunmak, ölçmek ve iyileştirmek için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 3 ay

datr

Datr tanımlama bilgisinin amacı, oturum açan kullanıcıdan bağımsız olarak Facebook'a bağlanmak için kullanılan web tarayıcısını belirlemektir. Bu tanımlama bilgisi, Facebook'un güvenlik ve site bütünlüğü özelliklerinde önemli bir rol oynar.

Son kullanma tarihi: 1 yıl

locale

Bu tanımlama bilgisi, söz konusu tarayıcıda son oturum açan kullanıcının ekran yerel ayarını içerir. Bu tanımlama bilgisi, yalnızca kullanıcı oturumu kapattıktan sonra ayarlanır.

Son kullanma tarihi: 6 gün

wd

Bu tanımlama bilgisi, tarayıcı penceresinin boyutlarını saklar ve sayfanın oluşturulmasını optimize etmek için Facebook tarafından kullanılır.

Son kullanma tarihi: 7 gün

LinkedIn  
bcookie

Sosyal ağ hizmeti LinkedIn tarafından gömülü hizmetlerin kullanımını izlemek için kullanılır - Tarayıcı Kodu Tanımlama Bilgisi.

Son kullanma tarihi: 1 yıl

bscookie

Sosyal ağ hizmeti LinkedIn tarafından gömülü hizmetlerin kullanımını izlemek için kullanılır. Güvenli tarayıcı kimliği-tanımlama bilgisi.

Son kullanma tarihi: 1 yıl

lidc

Sosyal ağ hizmeti LinkedIn tarafından gömülü hizmetlerin kullanımını izlemek için kullanılır. 

Son kullanma tarihi: 1 yıl

BizoID

LinkedIn Reklam analizi

Son kullanma tarihi: 6 ay

Youtube  
PREF

Ziyaretçilerin YouTube videolarını farklı web sitelerinde nasıl kullandıklarının istatistiklerini tutmak için Google tarafından kullanılan benzersiz bir kimliği kaydeder.

Son kullanma tarihi: 2 yıl

5. Üçüncü taraf tanımlama bilgilerinin listesi

Tanımlama bilgisinin adı Amaç
__stid
__uset
__unam
__stacxiommap
__stgmap
__stamap
__stdlxmap
pxcelBcnLcy
pxcelPage_c010
Bu araç, ziyaretçilerimize Volvo Trucks web sitesi içeriğini sosyal ağlarda paylaşma ve önerme seçeneği sunan bir araçtır.
UID
UIDR
ScorecardResearch web etiketlerini, yeni/tekrar gelen ziyaretçi, zaman etiketi, URL ve web sayfasının başlığı gibi veriler toplamak amacıyla kullanıyoruz. ScorecardResearch etiketleme, bir sayfayı ziyaret eden kullanıcının kimliğini belirlemek amacıyla kullanılmaz. Buna ilaveten, ScorecardResearch tarafından toplanan veriler yalnızca toplu halde kullanılır. Başka bir deyişle, bu verilerden oluşturulan raporlar 1 Numaralı Bilgisayarın A Sitesinden B Sitesine, oradan da C Sitesine gittiğini ifade etmez. Aksine, raporlar her zaman farklı bilgisayarlardan oluşan bir bütünden hareketle oluşturulur ve “tüm internet nüfusunun %67'si A Sitesini ziyaret etti” veya “A Sitesine giden kişilerin %35'i B Sitesine de gitti” gibi bilgiler içerir.
demdex Bu tanımlama bilgisi, etki alanları arasında benzersiz bir ziyaretçinin kimliğini belirlemeye yardımcı olması için Adobe Analytics tarafından kullanılır. demdex tanımlama bilgisi, tarayıcıda üçüncü taraf demdex.net etki alanında ayarlanır. Bu etki alanı, kullanıcı tarafından o anda ziyaret edilmekte olan siteden ayrıdır.
RT LinkedIn'de Giriş yapma için kullanılan tanımlama bilgisi.

6. Tanımlama bilgilerinin yönetilmesi

6.1. Tanımlama bilgileri nasıl görüntülenir?
Tanımlama bilgileri sıradan metin dosyaları olduğundan çoğu metin düzenleme veya sözcük işlem programı ile taranabilirler. Bir tanımlama bilgisini tıklayarak açabilirsiniz. Aşağıda, tanımlama bilgilerinin farklı tarayıcılarda nasıl görüntüleneceğinin açıklandığı bağlantıların listesi bulunmaktadır. Başka bir tarayıcı kullanıyorsanız lütfen bu tarayıcının tanımlama bilgisi bilgilerine bakın. Cep telefonu kullanıyorsanız lütfen daha fazla bilgi için telefon kılavuzunuza bakın.

Firefox

Chrome

Internet Explorer 8-10


6.2. Tanımlama bilgilerini devre dışı bırakma/etkinleştirme veya silme
Tanımlama bilgilerini sınırlandırma veya engelleme işlemlerini tarayıcı ayarlarından yapabilirsiniz.

Web sitelerinizin bilgisayarınıza hiçbir şekilde tanımlama bilgisi yerleştirmesini istemiyorsanız, tarayıcı ayarlarınızı herhangi bir tanımlama bilgisi yerleştirilmeden önce bildirim alacağınız şekilde değiştirebilirsiniz. Aynı şekilde, ayarları tarayıcınızın tüm tanımlama bilgilerini veya yalnızca üçüncü taraf tanımlama bilgilerini geri çevireceği şekilde değiştirebilirsiniz. Ayrıca, zaten yerleştirilmiş olan tanımlama bilgilerinizin tümünü kaldırabilirsiniz. Lütfen, kullandığınız her tarayıcı ve bilgisayar için ayarları ayrı ayrı değiştirmeniz gerekeceğini unutmayın.

Tanımlama bilgilerini istemiyorsanız, web sitemizin gerektiği gibi işlemesini garanti edemeyeceğimizi lütfen unutmayın. Sitenin bazı işlevleri kaybolabilir ve bazı web sitelerini göremeyebilirsiniz. Ayrıca tanımlama bilgilerini kabul etmemeniz artık hiç reklam görmeyeceğiniz anlamına gelmez. Yalnızca reklamlar artık ilgi alanlarınıza göre düzenlenmez ve daha sık tekrarlanır.

Her tarayıcı, ayarların değiştirilmesi için farklı bir yönteme sahiptir. Gerekirse doğru ayarları yapmak için tarayıcınızın “yardım” menüsüne bakın.

Cep telefonunuzda tanımlama bilgilerini devre dışı bırakmak istiyorsanız daha fazla bilgi için lütfen el cihazı kılavuzunuza bakın.

İnternette tanımlama bilgileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu adrese gidin: http://www.aboutcookies.org/

7. Diğer/beklenmeyen tanımlama bilgileri
İnternet'in ve web sitelerinin çalışma şekli nedeniyle, üçüncü tarafların web sitemiz aracılığıyla yerleştirdiği tanımlama bilgileri hakkında her zaman bilgimiz olmaz. Bu özellikle web sayfamızın katıştırılmış öğeler içerdiği durumlarda geçerlidir. Katıştırılmış öğeler şunlardır: başka bir tarafın depoladığı ancak bizim web sitemizde veya web sitemiz aracılığıyla gösterilen metinler, belgeler, resimler veya kısa filmler.

Bu nedenle, bu web sitesinde yukarıda sıralananlar dışında böyle bir tanımlama bilgisine rastlarsanız lütfen bizi bu konuda bilgilendirin. Veya doğrudan ilgili üçüncü tarafla iletişim kurarak hangi tanımlama bilgilerini yerleştirdikleri, yerleştirme nedenleri, tanımlama bilgisinin süresi ve gizliliğiniz için nasıl güvence verdikleri konusunda bilgi isteyin.

8. İletişim
Web sitemizdeki veya tanımlama bilgileriyle ilgili düzenlemelerdeki değişiklikler nedeniyle zaman zaman bu açıklamalarda değişiklik yapmamız gerekebilir. Açıklamaların içeriğini ve listelenen tanımlama bilgilerini dilediğimiz zaman, önceden uyarmaksızın değiştirme iznimiz bulunmaktadır. En son sürüm için bu web sayfasına bakabilirsiniz.

Sorularınız ve/veya düşünceleriniz için lütfen buradan bizimle iletişime geçin.
2018'de güncellenmiştir