Volvo FMX - I-Shift

Siz sadece aracınızı sürün

I-Shift daha kolay, daha güvenli ve daha konforlu bir sürüş sağlar. Ağır debriyaj ve ağır vites kolu yoktur. Her vites değişimi en doğru zamanda gerçekleştirilir. Sistemin kullanım kolaylığı sürücü yorgunluğunu azaltır ve yola ve çevrenizdeki trafiğe odaklanmanıza yardımcı olur. Ve vitesleri manuel olarak değiştirmek isterseniz, vites kolu üzerindeki düğme vites değişimi üzerinde doğrudan kontrol sahibi olmanıza imkan sunar.

Volvo FMX - Yakıttan tasarruf edin

Yakıttan tasarruf edin

I-Shift, %5'e kadar yakıt tasarrufu sağlamak üzere tasarlanmıştır. Dahili güç kayıpları manuel şanzımanlara göre daha düşüktür ancak asıl farkı yaratan elektronik bileşenleridir. Her vites değişimi doğru zamanda gerçekleştirilir. Bu, ekonomi veya performans modunda motorun en verimli devir aralığında çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca, yokuş aşağı inişlerde, I-Roll motoru devreden çıkararak kamyonun momentumunu en üst düzeye çıkararak, ilave %2 yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar.

Volvo FMX - I-Shift

Nasıl çalışır?

I-Shift'te kompakt tasarımın ve düşük dahili güç kaybının nedeni "klasik" bir senkronize edilmemiş manuel şanzımanı temel almasıdır. İşlem, debriyajı ve vites geçişlerini yöneten elektronik kontrol ünitesinde meydana gelmektedir. Hız, ağırlık, yol sınıfı ve tork talebi hakkındaki bilgileri değerlendirerek her vites geçişini son derece hassas bir şekilde gerçekleştirir. Sistem ayrıca, motorla iletişim halinde olması sayesinde devri ve frenleri en iyi performans için ayarlayabilmektedir.

Volvo FMX - Ağır hizmet uygulamaları için güçlendirilmiştir

Ağır hizmet uygulamaları için güçlendirilmiştir

Son derece zorlu koşullarda sürüş yapıyorsanız, güçlendirilmiş I-Shift'ten memnun kalabilirsiniz. Sık sık eğimi %10'un üzerinde olan yokuşlara tırmanıp indiğiniz ortamlar veya son derece engebeli arazilerde sürüş için özel olarak tasarlanmıştır. Eskiden manuel şanzıman veya otomatik Powertronic dışında bir opsiyonun bulunmadığı koşullar için artık I-Shift'i de kullanabilirsiniz.

Volvo FMX - Tepelik arazide daha iyi kalkış

Tepelik arazide daha iyi kalkış

I-Shift artık çok daha becerikli ve kullanımı kolaydır. Otomatik şanzıman için artık bir veya iki Crawler Gear ve ekstra geri vites opsiyonu bulunmaktadır. Ağır yük taşıyorsanız, özellikle tepelik alanlarda veya kötü yol koşullarında kamyon dururken kalkış yapmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Yükü kamyondan indirmek hatta çekici çağırmak zorunda bile kalabilirsiniz, bu da çalışma saatiniz ve üretkenliğiniz üzerinde telafisi mümkün olmayan etkilere yol açabilir. Volvo FMX'inizi I-Shift Crawler Gear ile donatırsanız, bu sıkıntıyı tamamen unutabilirsiniz. Kalkış kabiliyeti ciddi oranda güçlenir ve debriyaj üzerindeki yükün %75 oranında azaltılmasıyla gereksiz tamir ihtiyacınız olmaz.

Volvo FMX - Yavaş hareket, daha az yakıt

Yavaş hareket, daha az yakıt

I-Shift Crawler Gear gerçekten de yakıt ekonomisini güçlendirebilir mi? Elbette. Çünkü eskiden kalkış kabiliyeti için yakıt ekonomisinden taviz vermeniz gerekiyordu. Ama Crawler Gear sayesinde artık kamyonunuza daha hızlı bir arka aks oranı belirleyebilirsiniz, bu da düzgün yollarda giderken seyir hızının daha düşük devirde kalmasını sağlamaktadır. Böylece yakıt tüketiminizi bellirli oranlarda azaltmış olabiliriz.

Volvo FMX - Her yönde mükemmel kontrol

Her yönde mükemmel kontrol

Düşük hızlarda manevra yapmak bu mesleğin en zor yönlerinden biridir. I-Shift Crawler Gear, 32:1'e (geri viteste 37:1'e) varan vites oranları sayesinde 0,5-2 km/s kadar düşük hızlarda gidebilmenizi sağlar. Tüm kontrolü size vererek yükleme ve boşaltma yapmadan önce hassas bir şekilde park edebilmeyi kolaylaştırır, gününüzü ve üretkenliğinizi mahvedebilecek kazalardan kaçınmanızı sağlar.

Volvo FMX - İşlerinizin sayısı artsın

İşlerinizin sayısı artsın

I-Shift Crawler Gear, aynı kamyonun çok farklı sürüş koşulları ve görevlerde kullanılabilmesini sağlayarak çok yönlülüğünü kuvvetlendirmektedir. Hem karayolunda hem de arazide mi gidiyorsunuz? En uç ağırlıklardaki yükleri taşımanız mı gerekiyor? Yüksek irtifalarda mı çalışıyorsunuz? Düşük hızlı özel uygulamalara mı ihtiyacınız var? Sorun değil. Crawler Gear I-Shift'in uzunluğuna yalnızca 120 mm, ağırlığına ise yalnızca 48 kg ekler.

Volvo FMX - I-Shift'inizi nasıl istersiniz?

I-Shift'inizi nasıl istersiniz?

Yazılım sayesinde I-Shift, sürüş koşullarınıza göre özelleştirilebilir. İnşaat, Dağıtım, Uzun Yol ve Ağır Yük adındaki dört eklenti ve I-See, karınca vites ve ekstra PTO fonksiyonu gibi opsiyonlar arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Uzmanına Sorun

Uzmanına Sorun

Volvo Trucks bayilerimiz, şirketimiz ve temel değerlerimiz hakkında her türlü bilgiye sahiptir. En yakın bayimize uğrayıp sohbet etmeye ne dersiniz?

Bayi bul