Volvo FM - I-Shift

Siz sadece aracınızı sürün

I-Shift daha kolay, daha güvenli ve daha konforlu bir sürüş sağlar. Ağır debriyaj ve ağır vites kolu yoktur. Her vites değişimi en doğru zamanda gerçekleştirilir. Sistemin kullanım kolaylığı sürücü yorgunluğunu azaltır ve yola ve çevrenizdeki trafiğe odaklanmanıza yardımcı olur. Ve vitesleri manuel olarak değiştirmek isterseniz, vites kolu üzerindeki düğme vites değişimi üzerinde doğrudan kontrol sahibi olmanıza imkan sunar.

Yenilikçi kontrol sistemiyle daha az efor sarf edin

Siz sadece aracınızı sürün

I-Shift daha kolay, daha güvenli ve daha konforlu bir sürüş sağlar. Ağır debriyaj ve ağır vites kolu yoktur. Her vites değişimi en doğru zamanda gerçekleştirilir. Sistemin kullanım kolaylığı sürücü yorgunluğunu azaltır ve yola ve çevrenizdeki trafiğe odaklanmanıza yardımcı olur. Ve vitesleri manuel olarak değiştirmek isterseniz, vites kolu üzerindeki düğme vites değişimi üzerinde doğrudan kontrol sahibi olmanıza imkan verir.

Sorunsuz ve etkili bir sürüş deneyimi için sistem diğer özelliklerle birlikte tandemde çalışır.

Yakıttan tasarruf edin

I-Shift, yakıt tasarrufu sağlamak üzere tasarlandı. Dahili güç kayıpları düşüktür, ancak asıl farkı yaratan elektronik bileşenlerdir. Her vites değişimi doğru zamanda gerçekleştirilir. Bu, ekonomi veya performans modunda motorun en verimli devir aralığında çalışmasını sağlar. Ayrıca, yokuş aşağı inişlerde, I-Roll motoru devreden çıkararak kamyonun momentumunu en üst düzeye çıkarır ve %2 yakıt tasarrufu sağlar.

Sistem senkronize edilmemiş manuel şanzımandan geliştirilmiştir.

Nasıl çalışıyor?

I-Shift, "klasik" bir senkronize edilmemiş manuel şanzımanı temel alıyor; kompakt tasarımın ve düşük dahili güç kaybının nedeni budur. Sihirli işlem, debriyajı ve vites geçişlerini yöneten elektronik kontrol ünitesinde meydana gelmektedir. Hız, ağırlık, yol sınıfı ve tork talebi hakkındaki bilgileri değerlendirerek her vites geçişini son derece hassas bir şekilde gerçekleştirir. Sistem ayrıca, motorla iletişim halinde olması sayesinde devri ve frenleri en iyi performans için ayarlar.

I-Shift, ön konsol üzerindeki dört düğmeli bir panelden kontrol edilebilir.

Alandan tasarruf sağlayan anahtarlar

I-Shift o kadar etkili çalışır ki vites kolunu çok sık kullanmanız gerekmez. Kabininizdeki kıymetli alandan tasarruf etmek istiyorsanız vites seçme kolu yerine ön konsola monte edilen dört anahtarlı bir kontrolü tercih edebilirsiniz.

Volvo FM - I-Shift

Yakıttan tasarruf edin

I-Shift, %5'e kadar yakıt tasarrufu sağlamak üzere tasarlanmıştır. Dahili güç kayıpları manuel şanzımanlara göre daha düşüktür ancak asıl farkı yaratan elektronik bileşenleridir. Her vites değişimi doğru zamanda gerçekleştirilir. Bu, ekonomi veya performans modunda motorun en verimli devir aralığında çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca, yokuş aşağı inişlerde, I-Roll motoru devreden çıkararak kamyonun momentumunu en üst düzeye çıkararak, ilave %2 yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar.

Volvo FM - I-Shift

Nasıl çalışır?

I-Shift'te kompakt tasarımın ve düşük dahili güç kaybının nedeni "klasik" bir senkronize edilmemiş manuel şanzımanı temel almasıdır. İşlem, debriyajı ve vites geçişlerini yöneten elektronik kontrol ünitesinde meydana gelmektedir. Hız, ağırlık, yol sınıfı ve tork talebi hakkındaki bilgileri değerlendirerek her vites geçişini son derece hassas bir şekilde gerçekleştirir. Sistem ayrıca, motorla iletişim halinde olması sayesinde devri ve frenleri en iyi performans için ayarlayabilmektedir.

Volvo FM - I-Shift

Alandan tasarruf sağlayan anahtarlar

I-Shift etkili çalıştığından, vites kolunu çok sık kullanmanız gerekmez. Kabininizdeki kıymetli alandan tasarruf etmek isterseniz, vites seçme kolu yerine ön konsola monte edilen dört anahtarlı bir kontrolü tercih edebilirsiniz.

Volvo FM - I-Shift

Dilediğiniz yerde kalkış yapın

I-Shift artık çok daha becerikli ve kullanımı kolaydır. Otomatik şanzıman için artık bir veya iki Crawler Gear ve ekstra geri vites opsiyonu bulunmaktadır. Ağır yük taşıyorsanız, özellikle tepelik alanlarda veya kötü yol koşullarında kamyon dururken kalkış yapmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Yükü kamyondan indirmek hatta çekici çağırmak zorunda bile kalabilirsiniz, bu da çalışma saatiniz ve üretkenliğiniz üzerinde telafisi mümkün olmayan etkilere yol açabilir. Volvo FM'inizi I-Shift Crawler Gear ile donatırsanız, bu sıkıntıyı tamamen unutabilirsiniz. Kalkış kabiliyeti ciddi oranda güçlenir ve debriyaj üzerindeki yükün %75 oranında azaltılmasıyla gereksiz tamir ihtiyacınız olmaz.

Karınca vitesli I-Shift – Dilediğiniz yerde kalkış yapın

Karınca vitesli I-Shift – Dilediğiniz yerde kalkış yapın

I-Shift artık çok daha becerikli ve kullanımı kolay. Otomatik şanzıman için artık bir veya iki karınca vites ve ekstra geri vites opsiyonu bulunuyor. Ağır yük taşıyorsanız, özellikle tepelik alanlarda veya kötü yol koşullarında kamyon duruyorken kalkış yapmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Yükü kamyondan indirmek hatta çekici çağırmak zorunda bile kalabilirsiniz, bu da çalışma saatiniz ve üretkenliğiniz üzerinde telafisi mümkün olmayan etkilere yol açabilir. Volvo FM'inizi karınca vitesli I-Shift ile donatın ve bu sıkıntıyı tamamen unutun. Kalkış kabiliyeti ciddi oranda güçlenir ve debriyaj üzerindeki yükün %75 oranında azaltılmasıyla gereksiz tamir ihtiyacı doğmaz.

Yavaş hareket, tasarruflu sürüş

Yavaş hareket, tasarruflu sürüş

Karınca vitesli I-Shift gerçekten de yakıt ekonomisini güçlendirebilir mi? Elbette. Çünkü eskiden kalkış kabiliyeti için yakıt ekonomisinden taviz vermeniz gerekirdi. Ama karınca vitesler sayesinde artık kamyonunuza daha hızlı bir arka aks oranı belirleyebiliyoruz, bu da düzgün yollarda giderken seyir hızının daha düşük devirde kalmasını sağlıyor. Sonuç olarak yakıt tüketiminizi belli bir miktarda azaltıyoruz.

Her yönde mükemmel kontrol

Her yönde mükemmel kontrol

Düşük hızlarda manevra yapmak bu mesleğin en zor yönlerinden biridir. Karınca vitesli I-Shift, 32:1'e (geri viteste 37:1'e) varan vites oranları sayesinde 0,5-2 km/s kadar düşük hızlarda gidebilmenizi sağlar. Tüm kontrolü size vererek yükleme ve boşaltma yapmadan önce hassas bir şekilde park yapabilmeyi kolaylaştırır, gününüzü ve üretkenliğinizi mahvedebilecek kazalardan kaçınmanızı sağlar. 

En zorlu koşullara sahip işleri bile kabul edin

En zorlu koşullara sahip işleri bile kabul edin

Karınca vitesli I-Shift, aynı kamyonun çok farklı sürüş koşulları ve görevlerde kullanılabilmesini sağlayarak çok yönlülüğünü kuvvetlendirir. Hem karayolunda hem de arazide mi gidiyorsunuz? En uç ağırlıklardaki yükleri taşımanız mı gerekiyor? Yüksek irtifalarda mı çalışıyorsunuz? Düşük hızlı özel uygulamalara mı ihtiyacınız var? Rica ederim.

Karınca vites modülü, I-Shift'in uzunluğuna yalnızca 120 mm, ağırlığına ise yalnızca 48 kg ekler.

I-Shift Dual Clutch

I-Shift Dual Clutch – araç sürmenin yeni bir yolu

I-Shift Dual Clutch dünyanın ağır yük kamyonlarına yönelik ilk çift debriyajlı şanzımanı olup, gerçekten akıcı ve dinamik bir hızlanma sunar. Yarış dünyasında kullanılan şanzımanlardan ilham alınarak geliştirilen I-Shift Dual Clutch saniyenin küçücük bir kısmında vites değiştirebilir. Düzenli bir güç akışı sunarak sürüş şeklinizi baştan aşağı dönüştürür ve üretkenliğinizi arttırır.

Sürücü konforu ve güvenliği

Sürücü konforu ve güvenliği

İşlerinizde yüksek performansa ve sık vites değiştirmeye ihtiyaç duyduğunuzda, I-Shift Dual Clutch'ı tercih edin. Rakipsiz bir sürücü konforu sağlar. Sürekli tork sunar, bu nedenle bir virajın ortasında kendinizden emin bir şekilde vites değiştirebilirsiniz. Ve güç tekerleklere kesintisiz bir şekilde aktarılır, yani kaygan yüzeylerde yol tutuşu kaybetme veya saplanıp kalma riski minimum seviyededir. Yokuş aşağı giderken vites küçülterek motor freni yapıldığında dahi, güçlü ve güvenli bir sürüş gerçekleştirileceğinden emin olabilirsiniz. I-Shift Dual Clutch 460 ve 500 hp D13K motorlarımızla birlikte sunulmaktadır.

Dual Clutch neler katar?

Dual Clutch neler katar?

Çift debriyajlı şanzıman, mevcut viteste sürüş halindeyken bir sonraki vitesi önceden seçebilir. Böylece bir debriyaj devredeyken diğeri rölantidedir. İki giriş şaftı ve dişli çarklar ile seçici elemanların mükemmel şekilde düzenlenmiş olması sayesinde, aynı anda iki vites seçilebilir. Sonuç mu? Güç aktarımında herhangi bir kesinti olmaksızın saniyenin küçücük bir kısmında gerçekleştirilen vites değiştirme.

Volvo FM - I-Shift

Yavaş hareket, daha az yakıt

I-Shift Crawler Gear gerçekten de yakıt ekonomisini güçlendirebilir mi? Elbette. Çünkü eskiden kalkış kabiliyeti için yakıt ekonomisinden taviz vermeniz gerekiyordu. Ama Crawler Gear sayesinde artık kamyonunuza daha hızlı bir arka aks oranı belirleyebilirsiniz, bu da düzgün yollarda giderken seyir hızının daha düşük devirde kalmasını sağlamaktadır. Böylece yakıt tüketiminizi bellirli oranlarda azaltmış olabiliriz.

Volvo FM - I-Shift

Her yönde mükemmel kontrol

Düşük hızlarda manevra yapmak bu mesleğin en zor yönlerinden biridir. I-Shift Crawler Gear, 32:1'e (geri viteste 37:1'e) varan vites oranları sayesinde 0,5-2 km/s kadar düşük hızlarda gidebilmenizi sağlar. Tüm kontrolü size vererek yükleme ve boşaltma yapmadan önce hassas bir şekilde park edebilmeyi kolaylaştırır, gününüzü ve üretkenliğinizi mahvedebilecek kazalardan kaçınmanızı sağlar.

Volvo FM - I-Shift

İşlerinizin Sayısı Artsın

I-Shift Crawler Gear, aynı kamyonun çok farklı sürüş koşulları ve görevlerde kullanılabilmesini sağlayarak çok yönlülüğünü kuvvetlendirmektedir. Hem karayolunda hem de arazide mi gidiyorsunuz? En uç ağırlıklardaki yükleri taşımanız mı gerekiyor? Yüksek irtifalarda mı çalışıyorsunuz? Düşük hızlı özel uygulamalara mı ihtiyacınız var? Sorun değil. Crawler Gear I-Shift'in uzunluğuna yalnızca 120 mm, ağırlığına ise yalnızca 48 kg ekler.

Volvo FM - I-Shift

I-Shift'inizi nasıl istersiniz?

Yazılım sayesinde I-Shift, sürüş koşullarınıza göre özelleştirilebilir. İnşaat, Dağıtım, Uzun Yol ve Ağır Yük adındaki dört eklenti ve I-See, karınca vites ve ekstra PTO fonksiyonu gibi opsiyonlar arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

I-Shift'inizi nasıl istersiniz?

I-Shift'inizi nasıl istersiniz?

Yazılım sayesinde I-Shift, sürüş koşullarınıza göre özelleştirilebilir. İnşaat, Dağıtım, Uzun Yol ve Ağır Yük adındaki dört eklenti ve I-See, karınca vites ve ekstra PTO fonksiyonu gibi opsiyonlar arasından seçiminizi yapın.

Volvo FM - I-See

Unutmayın

I-Shift, engebeli arazide size daha da fazla yakıt tasarrufu sağlamak için sezgisel I-See teknolojimizle birlikte mükemmel çalışır

Daha fazla bilgi edinin
Volvo FM - Uzmanına Sorun

Uzmanına Sorun

Volvo Trucks bayilerimiz, şirketimiz ve temel değerlerimiz hakkında her türlü bilgiye sahiptir. En yakın bayimize uğrayıp sohbet etmeye ne dersiniz?

Bayi bul
Yakıt tasarrufu yapmanızı sağlamak için I-Shift ve I-See birlikte çalışır.

I-See: daha fazla tasarruf

I-Shift, engebeli arazide size daha da fazla yakıt tasarrufu sağlamak için sezgisel I-See teknolojimizle birlikte mükemmel bir şekilde çalışır.

I-See'nin nasıl çalıştığını öğrenin
Yerel bayinizi bulun

I-Shift'e hazır mısınız?

Kendiniz deneyin. Yerel Volvo Trucks bayinizle iletişime geçin.

Yerel bayinizi bulun