Kamyon yolun ilerideki eğim derecesini bildiğinden, kamyonun kinetik enerjisinden maksimum düzeyde yararlanmak, yakıttan tasarruf sağlamak ve CO2 emisyonlarını azaltmak için yapılması gerekenleri motora ve I-Shift şanzımana iletir

Anders Eriksson

I-See Geliştiricisi, Volvo Trucks

Volvo FH - I-See

I-See ile Yakıt Tasarrufu Yapabilirsiniz

Nasıl çalışır?

Kamyon bir yokuşa yaklaşırken yol topoğrafisine ilişkin verileri ortak bir veritabanından indirmektedir. Sonra bu bilgiler, kamyonun kinetik enerjisinden en iyi şekilde yararlanmak ve yakıt tüketiminizi %5'e kadar azaltmak üzere altı adımlı bir süreçte kullanılmaktadır.

Yetenekli sürücüler zaten tüm bunları yapabilir diyebilirsiniz, haklısınız. Ancak sekiz saattir kamyon kullanıyorsanız yapmanız gerekenleri aynı şekilde yapma olasılığınız düşüktür. Zor olanı I-See'ye bırakın, o yokuşları yönetirken siz sürüşün başka yönlerine odaklanın.

Volvo FM - I-See

Buluta bağlısınız

Siz aracınızı kullanırken, I-See GPRS/3G teknolojisini kullanarak ilerlediğiniz yönde bulunan yokuşlar hakkındaki verileri indirir. Veritabanında (veya I-See’nin çalışma belleğinde) olmayan bir yokuşa yaklaştığınızda I-See yokuşla ilgili bilgileri kaydeder ve verileri buluta yükler; böylece, veriler bu yoldan geçecek olan sonraki I-See kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Bu kolektif bilgi, yeni bir yolculukta bile yakıt tasarrufunun en üst düzeye çıkarılmasına imkan sunmaktadır.

Volvo FM - Uzmanına Sorun

Uzmanına Sorun

Volvo Trucks bayilerimiz, şirketimiz ve temel değerlerimiz hakkında her türlü bilgiye sahiptir. En yakın bayimize uğrayıp sohbet etmeye ne dersiniz?

Bayi bul