Volvo Dinamik Direksiyon Sistemi, ilk günden itibaren yüksek hızlarda mükemmel denge, düşük hızlarda tam kontrol sağlamıştır. Kaslarınız üzerindeki zorlanmayı azaltır. Şimdi de kaymaktan ve istenmeyen şerit değişikliklerinden kaçınmanıza, direksiyon tercihlerinizi ayarlamanıza ve hatta uzaktan direksiyon kontrolü sağlamanıza yardımcı olabilecek şekilde geliştirilmiştir.

Nasıl çalışır?

Volvo FH16 - Volvo Dinamik Direksiyon Sistemi

Anında tepki veren direksiyon teknolojisi

Volvo Dinamik Direksiyon Sistemi'nde direksiyon dişlisine bağlı bir elektrik motoru yer alır. ECU (Elektrik Kontrol Ünitesi) birkaç sensörden aldığı verilerle kamyonun hangi yöne gittiğinin yanı sıra sürücünün hareketlerini de belirleyebilir. Motor, istem dışı direksiyon hareketlerini düzeltmek ve ihtiyaç halinde ekstra tork sağlamak üzere “torka dayalı” olarak adlandırılan bir prensiple saniyede 2000 kez kontrol edilir. Tüm bunlar lastik ve yük durumu ne olursa olsun mükemmel ve istikrarlı bir sürüş hissi yaratır. Volvo Dinamik Direksiyon şimdi ayrıca çift ön akslı kamyonlar da dahil olmak üzere, tüm aks konfigürasyonları için kullanılabilmektedir.

Volvo FH16 - Volvo Dinamik Direksiyon Sistemi

Her hızda zahmetsiz sürüş

Volvo Dinamik Direksiyon Sistemi yüksek hızlarda dengeyi ve seyir yönünü tam olarak korur. Ayrıca, yavaş ve dikkatli manevra hareketleri sırasında araç ne kadar yüklü olursa olsun direksiyonu hafifletir. Yeni Volvo FH16'nın direksiyonunu tek parmağınızla çevirebilirsiniz derken bunu kesinlikle abartmıyoruz.

Volvo FH16 - Volvo Dinamik Direksiyon Sistemi

Geri manevralar artık
ileri manevralar kadar kolay.

Tam yüklü bir kamyonla artık zahmetsizce geri manevra yapabileceksiniz. Volvo Dinamik Direksiyon Sistemi mükemmel hassasiyet ve zahmetsiz bir direksiyon kontrolü sağlar ve direksiyonu otomatik olarak nötr konumuna geri getirir. Gelişmiş seyir dengesi sayesinde, 100 metreden fazla bir mesafe boyunca seyir yönünden sapmadan geri manevra yapabilirsiniz.

Volvo FH16 - Volvo Dinamik Direksiyon Sistemi

Her türlü koşulda
dümdüz seyir imkanı

Engebeli bir yüzeyde fren yaptıktan sonra artık direksiyonda düzeltme yapmanıza gerek kalmaz. Bu deneyimin geçmişte kaldığını söyleyebiliriz. Peki yoldaki tekerlek izleri, çukurlar ve yol işaretlerinin etkileri ne olacak? derseniz; artık bunları neredeyse hissetmeyeceğinizi söyleyebiliriz. Volvo Dinamik Direksiyon Sistemi yandan esen güçlü rüzgârların etkilerini dengeler. Sadece direksiyon üzerindeki ellerinizi gevşeterek, siz istemedikçe kamyonun gidiş yönünün değişmeyeceğini bilmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Volvo FH16 - Volvo Dinamik Direksiyon Sistemi

Dinamik sürüş

Kişisel Ayarlara sahip Volvo Dinamik Direksiyon Sistemi ile kontrol sizdedir. Sürüş koşullarına ve tercihlerinize uyan direksiyon direncini kendiniz ayarlayabilirsiniz. Önceden tanımlanmış bir ayar seçebilir veya bir ayarı tamamen özelleştirebilirsiniz. Sonuç olarak, sistem tam olarak istediğiniz sürüş deneyimine ulaşmanıza yardımcı olur.

Daha fazla bilgi edinin
Volvo FH16 - Volvo Dinamik Direksiyon Sistemi

Kaymayı önleme

Stabilite Desteği ile Volvo Dinamik Direksiyon Sistemi kayma nedeniyle meydana gelen kaza riskini en aza indirir. Sistem bir kayma algıladığında, sürücüye hemen hafif bir direksiyon yardımı sağlar. Bu, herhangi bir şey olacağını fark etmenize fırsat kalmadan direksiyonu diğer yöne çevirmenize ve aracı stabilize etmenize yardımcı olur.

Daha fazla bilgi edinin
Volvo FH16 - Volvo Dinamik Direksiyon Sistemi

Şeridinizde kalın

Şerit Takip Desteği ile Volvo Dinamik Direksiyon Sistemi devrilmeli kaza ve diğer araçlarla çarpışma riskini en aza indirir. Kamyonunuz istemeden şerit çizgilerine yaklaşırsa nazik bir direksiyon desteği ile gitmeniz gereken yöne doğru dönmenize yardımcı olunur. Çok fark edilebilir değildir, ancak güvenliğe gerçekten yeni bir boyut kazandırmaktadır.

Daha fazla bilgi edinin
Volvo FH16 - Volvo Dinamik Direksiyon Sistemi

Yeni kabininize hoş geldiniz

Uzaktan Yönlendirmeli Volvo Dinamik Direksiyon Sistemi, kamyonu uzaktan kumanda ile kullanmanıza olanak sunar. Bu, kamyonun tekrarlanan kısa hareketlerinin kabin dışındaki işlerle bir arada olduğu durumlarda idealdir. Üretkenliğiniz artar ve iş gününüz çok daha rahat bir hale gelir.

Daha fazla bilgi edinin
Uzmanına Sorun

Uzmanına Sorun

Volvo Trucks yetkili servislerimiz, şirketimiz ve temel değerlerimiz hakkında her türlü bilgiye sahiptir. En yakın yetkili servisimize uğrayıp sohbet etmeye ne dersiniz?

Yetkili servis bul