Volvo FH - I-Shift

Siz sadece aracınızı sürün

I-Shift daha kolay, daha güvenli ve daha konforlu bir sürüş elde etmenizi sağlar. Ağır debriyaj ve ağır vites kolu yoktur. Vites değişimi en doğru zamanda gerçekleştirilir. Sistemin kullanım kolaylığı sürücü yorgunluğunu azaltır, yola ve çevrenizdeki trafiğe odaklanmanıza yardımcı olur. Eğer vitesleri manuel olarak değiştirmek isterseniz, vites kolu üzerindeki düğme ile vites değişimi üzerinde doğrudan kontrol sahibi olabilirsiniz.

Volvo FH - I-Shift

Yakıttan tasarruf edin

I-Shift, yakıt tasarrufu sağlamak üzere tasarlanmıştır. Dahili güç kayıpları manuel şanzımanlara göre daha düşüktür ancak asıl farkı yaratan elektronik bileşenlerdir. Vites değişimi en doğru zamanda gerçekleştirilir. Bu durum, ekonomi veya performans modunda motorun en verimli devir aralığında çalışmasını sağlar. Ayrıca, yokuş aşağı giderken, I-Roll motoru devreden çıkararak kamyonun momentumunu en üst düzeye çıkararak, ilave %2 yakıt tasarrufu elde etmenizi sağlayabilir.

Volvo FH - I-Shift

Nasıl çalışır?

Bu size biraz tuhaf görünebilir. Modern viteslerin ilk örneği olan I-Shift'in altında, senkronize edilmemiş eski tip bir manuel vites yer alır (Kompakt tasarımın ve düşük dahili güç kaybının nedeni budur). Ancak elbette I-Shift'te bundan daha fazlası vardır. İşin sırrı, akıllı elektronik kontrol ünitesinde saklıdır. Bu ünite, debriyajı ve vites geçişlerini yöneten pnömatik sistemi kontrol etmekten sorumludur. Araç hızı, hızlanma, ağırlık, yol sınıfı, tork talebi ve çok daha fazlası hakkında sürekli bilgi alarak her vites geçişini son derece hassas bir şekilde gerçekleştirir. Ayrıca, motorla sürekli iletişim halinde olması sayesinde devir ve motor freni etkisi ayarlanarak hızlı ve konforlu vites geçişi elde edilir.

Volvo FH - I-Shift

Ağır hizmet uygulamaları için güçlendirilmiştir

Son derece zorlu koşullarda sürüş yapıyorsanız, güçlendirilmiş I-Shift'ten memnun kalabilirsiniz. Sık sık eğimi %10'un üzerinde olan yokuşlara tırmanıp indiğiniz ortamlar veya son derece engebeli arazilerde sürüş için özel olarak tasarlanmıştır. Eskiden manuel şanzıman veya otomatik Powertronic dışında bir opsiyonun bulunmadığı koşullar için artık I-Shift de kullanılabilmektedir.

Volvo FH - I-Shift Crawler Gear

Dilediğiniz yerde kalkış yapın

I-Shift artık çok daha becerikli ve kullanımı kolaydır. Otomatik vites için artık bir veya iki Crawler Gear ve ekstra geri vites opsiyonu da bulunmaktadır. Ağır yük taşıyorsanız, özellikle tepelik alanlarda veya kötü yol koşullarında kamyon dururken yeniden kalkış yapmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Yükü kamyondan indirmek hatta çekici çağırmak zorunda bile kalabileceğinizden, çalışma saatiniz ve üretkenliğiniz üzerinde telafisi mümkün olmayan etkilere sebep olabilirsiniz. Volvo FH'ınızı Crawler Gear ile donattığınızda bu sıkıntıyı tamamen unutabilirsiniz. Kalkış kabiliyetiniz ciddi oranda güçlenir ve debriyaj üzerindeki yükün %75 oranında azaltılmasıyla gereksiz tamir ihtiyacınız da ortadan kaldırılmış olur.

Volvo FH - I-Shift Crawler Gear

Yavaş hareket
tasarruflu sürüş

Crawler Gear gerçekten de yakıt ekonomisini güçlendirebilir mi? Elbette. Çünkü eskiden kalkış kabiliyeti için yakıt ekonomisinden taviz vermeniz gerekirdi. Ama Crawler Gear sayesinde artık kamyonunuza daha hızlı bir arka aks oranı belirleyebiliyoruz, bu da düzgün yollarda giderken seyir hızının daha düşük devirde kalmasını sağlayarak, yakıt tüketiminizi belli miktarda azaltabilir.

Volvo FH - I-Shift Crawler Gear

Her yönde mükemmel kontrol

Düşük hızlarda manevra yapmak bu mesleğin en zor yönlerinden biridir. Crawler Gear, 32:1'e (geri viteste 37:1'e) varan vites oranları sayesinde normal I-Shift'e kıyasla yarı hızda, yani her zamankinden daha yavaş bir hızda gidebilmenizi sağlar. Kontrol her zaman tamamen sizde olduğu için, bu durum zorlu çalışma koşullarında bile yüksek hassasiyetle manevra yapabilmenize yardımcı olur.

Volvo FH - I-Shift Crawler Gear

En zorlu koşullardaki işleri dahi kabul edebilirsiniz

Crawler Gear, aynı kamyonun çok farklı sürüş koşullarında ve görevlerde kullanılabilmesini sağlayarak çok yönlülüğünü kuvvetlendirir. Hem karayolunda hem de arazide mi gidiyorsunuz? 325 tona varan aşırı ağırlıklardaki yükleri taşımanız mı gerekiyor? Yüksek irtifalarda mı çalışıyorsunuz? Düşük hızlı özel uygulamalara mı ihtiyacınız var? Sorun değil.

Volvo FH - I-Shift Dual Clutch

Otomobil Yarışlarından Esinlenildi

I-Shift Dual Clutch'taki çift kavrama sayesinde torkta ve güç aktarımında kesinti olmaksızın elektronik vites değiştirme deneyimini yaşayabilirsiniz. Üstelik yakıt tasarrufundan da ödün vermezsiniz. Taşımacılık işleriniz için yüksek performansa ve sık vites değiştirmeye ihtiyaç duyuyorsanız I-Shift Dual Clutch size benzersiz bir sürüş konforu sunabilir.

Volvo FH I-Shift Dual Clutch

Sürücü konforu ve güvenliği

İşlerinizde yüksek performansa ve sık sık vites değiştirmeye ihtiyaç duyduğunuzda, I-Shift Dual Clutch'ı tercih edebilirsiniz. Sürücüsüne sürekli tork sunarken, aynı zamanda rakipsiz bir konfor da sağlar. Bir virajın ortasında vites değiştirebilir ve gücün tekerleklere kesintisiz bir şekilde aktarıldığını hissedebilirsiniz. Kaygan yüzeylerde yol tutuşu kaybetme veya saplanıp kalma riski minimum seviyededir. Yokuş aşağı giderken vites küçülterek motor freni yapıldığında dahi, güçlü ve güvenli bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz. I-Shift Dual Clutch 460, 500 ve 540 hp D13K motorlarla birlikte sunulmaktadır.

Volvo FH - I-Shift Dual Clutch

Dual Clutch neler katar?

Çift debriyajlı şanzıman, sürüş halinde araç vitesteyken bir sonraki vitesi önceden seçebilir. Vites değiştirildiğinde daha önce rölantide olan debriyaj devreye girerken, aynı anda o sırada devrede olan debriyaj bırakılır. Böylece, güç aktarımında herhangi bir kesinti olmadan vites değiştirme işlemi gerçekleştirilmiş olur. İki giriş şaftı ve dişli çarklar ile mükemmel şekilde düzenlenmiş olan elemanlar sayesinde, aynı anda iki vites seçilebilir.

Volvo FH - I-Shift

I-Shift'inizi nasıl istersiniz?

Yazılım sayesinde I-Shift, sürüş koşullarınıza göre özelleştirilebilir. İnşaat, Dağıtım, Uzun Yol ve Ağır Yük adındaki dört eklenti ve I-See, Crawler Gear ve ekstra PTO fonksiyonu gibi opsiyonlar arasından seçiminizi yapın.

Volvo FH - I-See

I-See: verimlilik ve tasarrufları maksimuma çıkartın

Dağlık arazide I-Shift ve I-Shift Dual Clutch, sezgisel I-See teknolojimizle birlikte kusursuz bir şekilde çalışarak daha da fazla yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar.

Daha fazla bilgi edinin
Uzmanına Sorun

Uzmanına Sorun

Volvo Trucks yetkili servislerimiz, şirketimiz ve temel değerlerimiz hakkında her türlü bilgiye sahiptir. En yakın yetkili servisimize uğrayıp sohbet etmeye ne dersiniz?

Yetkili servis bul