Kamyon yolun ilerideki eğim derecesini bildiğinden, kinetik enerjisinden maksimum düzeyde yararlanmak, yakıttan tasarruf sağlamak ve CO2 emisyonlarını azaltmak için yapılması gerekenleri motora ve I-Shift şanzımana iletir.

Anders Eriksson

Ürün Tasarım Mühendisi, Volvo Trucks

I-See sayesinde ne kadar tasarruf edebileceğinizi izleyin.

Volvo FH - I-See

Nasıl çalışır?

Sürüş esnasında, yolun coğrafi yapısını öğrenen sistem, merkezi bir veritabanında sakladığı bilgilerden faydalanarak bir sürüş döngüsü boyunca- I-Cruise tüm süre boyunca etkin olduğu takdirde- %5'e varan oranlarda yakıt tasarrufu sağlayabilir. I-See haritalara bağımlı değildir. Yollar haritalardan daha doğru olduğundan, sistem gerçek yol bilgilerini hafızasına alabilir. Üstelik yakıt tasarrufu yapabilmek için aynı yollardan geçmenize bile gerek yoktur.

Yetenekli sürücüler aslında zaten böyle yapıyor. Ancak sekiz saat boyunca kamyon kullanan bir sürücünün tüm bu döngüyü aynı şekilde yapma olasılığı biraz düşüktür. Yokuşları yönetmeyi I-See'ye bırakarak, siz sürüşün başka yönlerine odaklanabilirsiniz.

Volvo FH - I-See

Buluta Bağlısınız

Siz aracınızı kullanırken, I-See GPRS/3G teknolojisini kullanarak ilerlediğiniz yönde bulunan yokuşlar hakkındaki verileri indirir. Veritabanında (veya I-See’nin çalışma belleğinde) olmayan bir yokuşa yaklaştığınızda I-See yokuşla ilgili bilgileri kaydeder ve verileri buluta yükler; böylece, veriler bu yoldan geçecek olan sonraki I-See kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Bu kolektif bilgi, yeni bir yolculukta bile yakıt tasarrufunun en üst düzeye çıkarılmasına olanak verir.

Uzmanına Sorun

Uzmanına Sorun

Volvo Trucks yetkili servislerimiz, şirketimiz ve temel değerlerimiz hakkında her türlü bilgiye sahiptir. En yakın yetkili servisimize uğrayıp sohbet etmeye ne dersiniz?

Yetkili servis bul