Kamyon yolun ilerideki eğim derecesini bildiğinden, kamyonun kinetik enerjisinden maksimum düzeyde yararlanmak, yakıttan tasarruf sağlamak ve CO2 emisyonlarını azaltmak için yapılması gerekenleri motora ve I-Shift şanzımana iletir.

Anders Eriksson

I-See Geliştiricisi, Volvo Trucks

I-See'nin nasıl çalıştığına ilişkin video

I-See tasarrufları

I-See sayesinde ne kadar tasarruf edebileceğinizi görün.

Nasıl çalışıyor?

Kamyon bir yokuşa yaklaşırken internet üzerinden erişilebilen yüksek çözünürlüklü ticari bir topografi haritasından veri indirir. Sonra bu bilgiler kamyonun kinetik enerjisinden en iyi şekilde yararlanmak ve yakıt tüketiminizi %5'e kadar azaltmak üzere altı adımlı bir süreçte kullanılır. Yol bu haritanın kapsamında değilse veya sunucuyla olan bağlantı başarısız olursa, kamyon ortak veritabanı çözümünü kullanır.

Yetenekli sürücüler zaten böyle yapıyor. Ancak sekiz saattir kamyon kullanıyorsanız bunu aynı şekilde yapma olasılığınız düşüktür. I-See yokuşları yönetirken siz sürüşün başka yönlerine odaklanabilirsiniz.

Volvo FH i-see bulut

Her zaman kullanılabilen, hareketli destek

Yeni I-See iyileştirildi. Hızı ve vites değişikliklerini optimize etmek için eskiden olduğu gibi topografi verilerini kullanır. Yeni I-See, öncelikli olarak yüksek çözünürlüklü ticari bir topografi haritasından alınan verileri, ikincil olarak ise bulutta saklanan ve diğer I-See kullanıcılarından gelen verileri kullanır. Bağlantı başarısız olursa, sistem yerel olarak saklanan verileri kullanır.

Yani her zaman topografi verilerine erişim sağlarsınız, daha sorunsuz bir sürüş tecrübesi yaşarsınız ve sistem servise gitmeye gerek kalmadan otomatik olarak güncellenir. 

Yerel bayinizi bulun

Daha fazla yakıt tasarrufu mu istiyorsunuz?

Yakıt tasarrufu sağlayan tüm özelliklerimizi ve hizmetlerimizi incelemek için yerel Volvo Trucks bayinizi ziyaret edin.

Yerel bayinizi bulun