Volvo Trucks

Türkiye

750 TONA KARŞI VOLVO TRUCKS

Karınca vitesli I-shift: Dilediğiniz yerden kalkış yapın

I-Shift artık çok daha becerikli ve kullanımı kolay. Otomatik şanzıman için artık bir veya iki karınca vites ve ekstra geri vites opsiyonu bulunuyor. Ağır yük taşıyorsanız, özellikle tepelik alanlarda veya kötü yol koşullarında kamyon duruyorken kalkış yapmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Yükü kamyondan indirmek hatta çekici çağırmak zorunda bile kalabilirsiniz, bu da çalışma saatiniz ve üretkenliğiniz üzerinde telafisi mümkün olmayan etkilere yol açabilir. Volvo FM'inizi karınca vitesli I-Shift ile donatın ve bu sıkıntıyı tamamen unutun. Kalkış kabiliyeti ciddi oranda güçlenir ve debriyaj üzerindeki yükün %75 oranında azaltılmasıyla gereksiz tamir ihtiyacı doğmaz.

Siz sadece aracınızı sürün

I-Shift daha kolay, daha güvenli ve daha konforlu bir sürüş sağlar. Ağır debriyaj ve ağır vites kolu yoktur. Her vites değişimi en doğru zamanda gerçekleştirilir. Sistemin kullanım kolaylığı sürücü yorgunluğunu azaltır ve yola ve çevrenizdeki trafiğe odaklanmanıza yardımcı olur. Ve vitesleri manuel olarak değiştirmek isterseniz, vites kolu üzerindeki düğme vites değişimi üzerinde doğrudan kontrol sahibi olmanıza imkan verir.

Yakıttan tasarruf edin

I-Shift, yakıt tasarrufu sağlamak üzere tasarlandı. Dahili enerji kayıpları manuel şanzımanlardan bile daha düşüktür. Ancak gerçek farkı yaratan, elektronik düzenektir. Ekonomi modunda her vites değişimi hassas bir biçimde zamanlanarak motorun en verimli devir aralığında çalışması sağlanır. Yokuş inerken ise I-Roll, motoru devreden çıkararak kamyonun momentumunu en üst düzeye çıkarır.

Nasıl çalışıyor?

I-Shift, "klasik" bir senkronize edilmemiş manuel şanzımanı temel alıyor; kompakt tasarımın ve düşük dahili güç kaybının nedeni budur. Sihirli işlem, debriyajı ve vites geçişlerini yöneten elektronik kontrol ünitesinde meydana gelmektedir. Hız, ağırlık, yol sınıfı ve tork talebi hakkındaki bilgileri değerlendirerek her vites geçişini son derece hassas bir şekilde gerçekleştirir. Sistem ayrıca, motorla iletişim halinde olması sayesinde devri ve frenleri en iyi performans için ayarlar.

Alandan tasarruf sağlayan anahtarlar

I-Shift o kadar etkili çalışır ki vites kolunu çok sık kullanmanız gerekmez. Kabininizdeki kıymetli alandan tasarruf etmek istiyorsanız vites seçme kolu yerine ön konsola monte edilen dört anahtarlı bir kontrolü tercih edebilirsiniz.

Yavaş hareket, tasarruflu sürüş

Karınca vitesli I-Shift gerçekten de yakıt ekonomisini güçlendirebilir mi? Elbette. Çünkü eskiden kalkış kabiliyeti için yakıt ekonomisinden taviz vermeniz gerekirdi. Ama karınca vitesler sayesinde artık kamyonunuza daha hızlı bir arka aks oranı belirleyebiliyoruz, bu da düzgün yollarda giderken seyir hızının daha düşük devirde kalmasını sağlıyor. Sonuç olarak yakıt tüketiminizi belli bir miktarda azaltıyoruz.

Her yönde mükemmel kontrol

Düşük hızlarda manevra yapmak bu mesleğin en zor yönlerinden biridir. Karınca vitesli I-Shift, 32:1'e (geri viteste 37:1'e) varan vites oranları sayesinde 0,5-2 km/s kadar düşük hızlarda gidebilmenizi sağlar. Tüm kontrolü size vererek yükleme ve boşaltma yapmadan önce hassas bir şekilde park yapabilmeyi kolaylaştırır, gününüzü ve üretkenliğinizi mahvedebilecek kazalardan kaçınmanızı sağlar. 

Kabul edebileceğiniz işlerin sayısı artsın.

Karınca vitesli I-Shift, aynı kamyonun çok farklı sürüş koşulları ve görevlerde kullanılabilmesini sağlayarak çok yönlülüğünü kuvvetlendirir. Hem karayolunda hem de arazide mi gidiyorsunuz? En uç ağırlıklardaki yükleri taşımanız mı gerekiyor? Yüksek irtifalarda mı çalışıyorsunuz? Düşük hızlı özel uygulamalara mı ihtiyacınız var? Rica ederim.

Karınca vites modülü, I-Shift'in uzunluğuna yalnızca 120 mm, ağırlığına ise yalnızca 48 kg ekler.

Sizin I-Shift'iniz

I-Shift yazılım paketlerini ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayacak şekilde uyarlayabilirsiniz. İster uzun yol taşımacılığı, ister inşaat, ağır yük veya dağıtım işleri için bir şanzımana ihtiyaç duyuyor olun, size uygun bir paket var.

 

I-SHIFT İÇİN HAZIR MISINIZ?

Kendiniz deneyin. Yerel Volvo Trucks bayinizle iletişime geçin.