Volvo Trucks

Türkiye

Hem akıllı hem de basit

I-SHIFT

Nasıl çalışıyor?

I-Shift, "klasik" bir senkronize edilmemiş manuel şanzımanı temel alıyor; kompakt tasarımın ve düşük dahili güç kaybının nedeni budur. Sihirli işlem, debriyajı ve vites geçişlerini yöneten elektronik kontrol ünitesinde meydana gelmektedir. Hız, ağırlık, yol sınıfı ve tork talebi hakkındaki bilgileri değerlendirerek her vites geçişini son derece hassas bir şekilde gerçekleştirir. Sistem ayrıca, motorla iletişim halinde olması sayesinde devri ve frenleri en iyi performans için ayarlar.

Siz sadece aracınızı sürün

I-Shift daha kolay, daha güvenli ve daha konforlu bir sürüş sağlar. Ağır debriyaj ve ağır vites kolu yoktur. Her vites değişimi en doğru zamanda gerçekleştirilir. Sistemin kullanım kolaylığı sürücü yorgunluğunu azaltır ve yola ve çevrenizdeki trafiğe odaklanmanıza yardımcı olur. Ve vitesleri manuel olarak değiştirmek isterseniz, vites kolu üzerindeki düğme vites değişimi üzerinde doğrudan kontrol sahibi olmanıza imkan verir.

Yakıttan tasarruf edin

I-Shift, yakıt tasarrufu sağlamak üzere tasarlandı. Dahili güç kayıpları manuel şanzımanlara göre daha düşüktür ancak asıl farkı yaratan elektronik bileşenlerdir. Her vites değişimi doğru zamanda gerçekleştirilir. Bu, ekonomi veya performans modunda motorun en verimli devir aralığında çalışmasını sağlar. Ayrıca, yokuş aşağı inişlerde, I-Roll motoru devreden çıkararak kamyonun momentumunu en üst düzeye çıkarır ve ekstra yakıt tasarrufu sağlar. 

I-Shift Dual Clutch – araç sürmenin yeni bir yolu

I-Shift Dual Clutch dünyanın ağır yük kamyonlarına yönelik ilk çift debriyajlı şanzımanı olup, gerçekten akıcı ve dinamik bir hızlanma sunar. Yarış dünyasında kullanılan şanzımanlardan ilham alınarak geliştirilen I-Shift Dual Clutch saniyenin küçücük bir kısmında vites değiştirebilir. Düzenli bir güç akışı sunarak sürüş şeklinizi baştan aşağı dönüştürür ve üretkenliğinizi arttırır.

Karınca Vitesli I-Shift: Dilediğiniz yerden kalkış yapın

I-Shift artık çok daha becerikli ve kullanımı kolay. Otomatik şanzıman için artık bir veya iki karınca vites ve ekstra geri vites opsiyonu bulunuyor. Ağır yük taşıyorsanız, özellikle tepelik alanlarda veya kötü yol koşullarında kamyon duruyorken kalkış yapmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Yükü kamyondan indirmek hatta çekici çağırmak zorunda bile kalabilirsiniz, bu da çalışma saatiniz ve üretkenliğiniz üzerinde telafisi mümkün olmayan etkilere yol açabilir. Volvo FH'nizi karınca vitesli I-Shift ile donatın ve bu sıkıntıyı tamamen unutun. Kalkış kabiliyeti ciddi oranda güçlenir ve debriyaj üzerindeki yükün %75 oranında azaltılmasıyla gereksiz tamir ihtiyacı doğmaz.

Rakipsiz sürücü konforu ve güvenliği  

İşlerinizde yüksek performansa ve sık vites değiştirmeye ihtiyaç duyduğunuzda I-Shift, rakipsiz bir sürücü konforu sunar. Sürekli tork sunar, bu nedenle bir virajın ortasında kendinizden emin bir şekilde vites değiştirebilirsiniz. Ve güç tekerleklere kesintisiz bir şekilde aktarılır, yani kaygan yüzeylerde yol tutuşu kaybetme veya saplanıp kalma riski minimum seviyededir. Yokuş aşağı giderken vites küçülterek motor freni yapıldığında dahi, güçlü ve güvenli bir sürüş gerçekleştirileceğinden emin olabilirsiniz. I-Shift, D13C ve D16G motorlarımızla birlikte sunulmaktadır.

Sizin I-Shift'iniz

I-Shift yazılım paketini ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayacak şekilde uyarlayın. İster uzun yol taşımacılığı, ister inşaat, ağır yük veya dağıtım işleri için bir şanzımana ihtiyaç duyuyor olun, size uygun bir paket var.

DİREKSİYONA GEÇİN

I-Shift deneyimini bizzat yaşamak ister misiniz? Yerel Volvo Trucks bayinizle iletişime geçin, test sürüşü için sizi bekliyorlar.