Tanımlama bilgileri açıklaması

1. Tanımlama bilgileri açıklaması
1.1. Tanımlama bilgileri hakkında
Web siteleri, kullanıcı rahatlığını arttırmak ve siteyi tüm ziyaretçiler için olabildiğince ilginç hale getirmek için zekice ve kullanışlı tekniklerden faydalanır. Bilinen en iyi tekniklerden biri, tanımlama bilgilerini içerir. Tanımlama bilgileri, web sitesi sahipleri veya üçüncü taraflar (örn. reklam verenler) gibi, ziyaret ettiğiniz web sitesi yoluyla iletişim kuran kişiler tarafından kullanılabilir.

Tanımlama bilgileri, web sitelerinin kullanıcıların bilgisayarında depoladığı küçük metin dosyalarıdır. Tanımlama bilgilerinde yer alan bilgiler, aynı tanımlama bilgisini kullanan farklı web sitelerinde gezinmenizi izlemek amacıyla da kullanılabilir.

Tanımlama bilgileri, süreye ve onları ayarlayan kişiye göre sınıflandırılır.

Web sitemizin kullandığı tanımlama bilgileri ve bunların ne amaçla kullanıldığı konusunda bilgilendirilmenizin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu amaçlar üçe ayrılmaktadır: gizliliğinizi, kullanıcı rahatlığını ve web sitemizin finansmanını elimizden geldiğince güvence altına almak istiyoruz. Web sitemizde kullanılan tanımlama bilgileri ve bunların ne amaçla kullanıldığı, aşağıda açıklanmıştır.

2. Volvo Group ve/veya ona ait işletmeler ve markalar ve/veya temsile yetkin tüzel kişiler tanımlama bilgilerini nasıl kullanır?
Volvo Group ve Temsa İş Makinaları (Volvo Trucks'ın Türkiye distribütörü olarak yönettiği Volvo Trucks Türkiye hesapları için), tanımlama bilgilerini ziyaret istatistikleri toplamak ve web sitelerinde gezinirken yaptığınız tercihlerle ilgili bilgileri kaydetmek için kullanır. Tanımlama bilgilerini kullanma amacımız, ziyaretçi olarak sizin için sitenin kullanımını iyileştirmektir.

3. Tanımlama bilgileri ve işlevleri
Farklı tanımlama bilgisi türleri, farklı amaçlar için kullanılır.
Aşağıda, en sık kullanılan tanımlama bilgisi türlerinin ve bunların ne amaçlarla kullanıldığının listesi bulunmaktadır.

3.1. Oturum tanımlama bilgileri
Oturum tanımlama bilgisi, siz bir sitede gezinirken, örneğin hangi dili seçtiğinizi kaydetmek için geçici olarak bilgisayarınızın belleğinde depolanır. Oturum tanımlama bilgileri bilgisayarınızda uzun bir süre için saklanmaz, web tarayıcınızı kapattığınızda kaybolur.

3.2. Kalıcı veya takip tanımlama bilgileri
Kalıcı tanımlama bilgisi, bilgisayarınızda uzun bir süre için bir dosya kaydeder; bu tür tanımlama bilgilerinin son kullanma tarihleri vardır. Kalıcı tanımlama bilgileri web sitelerinin, bu siteleri ileride yeniden ziyaret ettiğinizde bilgilerinizi ve ayarlarınızı hatırlamasına yardımcı olur. Bu sayede, örneğin yeniden giriş yapmanız gerekmediğinden daha hızlı ve kolay erişim sağlanır.

Son kullanma tarihi geçtiğinde, tanımlama bilgisini oluşturan web sitesine gittiğiniz zaman söz konusu tanımlama bilgisi otomatik olarak silinir.

3.3. Birinci taraf tanımlama bilgileri
Bunlar web sitesinin kendisi (tarayıcının adres çubuğundaki etki alanı adı) tarafından ayarlanır ve yalnızca bu site tarafından okunabilir. Bu tanımlama bilgileri genellikle, tercihleriniz gibi bilgileri, siteyi yeniden ziyaret ettiğinizde kullanılmak üzere depolamak için kullanılır.

3.4. Üçüncü taraf tanımlama bilgileri
Bunlar, tarayıcı adres çubuğunda gösterilen etki alanından farklı etki alanları tarafından, yani web sitesi sahibinden başka bir kuruluş tarafından ayarlanır.

Örneğin reklamlar, özel içerik ve web istatistikleri için bilgi toplamak amacıyla kullanılan tanımlama bilgileri, ‘üçüncü taraf tanımlama bilgileri’ olabilir.

Üçüncü taraf tanımlama bilgileri kullanıcıların gezinme alışkanlıklarına ilişkin daha kapsamlı anketler oluşturmaya olanak tanıdığından, bunların etik açıdan daha hassas olduğu varsayılır. Bu nedenle birçok web tarayıcısı, ayarlarınızı üçüncü taraf tanımlama bilgilerini kabul etmeyecek şekilde ayarlamanıza izin verir.

4. Volvo Group tarafından ayarlanan tanımlama bilgilerinin listesi

Tanımlama bilgisinin adı Amaç
Adobe Analytics  
AMCV_###@AdobeOrg Bu tanımlama bilgisi, benzersiz bir ziyaretçinin kimliğini belirlemek için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 2 yıl
s_cc Bu tanımlama bilgisi, tanımlama bilgilerinin etkinleştirilip etkinleştirilmediklerini
("True" olarak ayarlanıp ayarlanmadığını) belirlemek amacıyla JavaScript tarafından ayarlanır ve okunur.

Son kullanma tarihi: Tarayıcı kapatıldığında
s_sq

Bu tanımlama bilgisi, ClickMap işlevi etkinleştirildiğinde JavaScript kodu tarafından ayarlanır ve okunur; kullanıcının tıkladığı bir önceki bağlantı hakkında bilgi içerir.

Son kullanma tarihi: Ziyaretten sonra

s_vi Bu tanımlama bilgisi, benzersiz bir ziyaretçinin kimliğini belirlemek için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 2 yıl
s_fid Bu tanımlama bilgisi, benzersiz bir ziyaretçinin kimliğini belirlemek için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 2 yıl
Optimizely  
optimizelyEndUserId Son kullanıcının benzersiz tanımlayıcısını içerir. Bu bir zaman damgası ve rastgele sayı kombinasyonudur.

Son kullanma tarihi: 10 yıl
optimizelyBuckets Bir ziyaretçinin görüntülediği sayfa varyasyonlarıyla ilgili bilgiler saklar. Bu, kullanıcının tutarlı bir şekilde birden fazla oturumda aynı varyasyonu görmesini sağlar.

Son kullanma tarihi: 10 yıl
optimizelySegments Kullanıcının hedef kitlesi ve boyut bilgileriyle ilgili bilgileri saklar (ör. tarayıcı, kampanya, mobil, kaynak türü, özel boyutlar).

Son kullanma tarihi: 10 yıl
optimizelyRedirect A/B- ve hedefleme deneylerinde belirli durumların yönetilmesine yardımcı olmak için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 10 yıl
optimizelyPendingLogEvents A/B- ve hedefleme deneylerinde belirli durumların yönetilmesine yardımcı olmak için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 15 saniye
Hotjar  
_hjClosedSurveyInvites Bu tanımlama bilgisi bir ziyaretçi Anket daveti kalıcı açılır penceresiyle etkileşim kurduğunda ayarlanır. Bir davet zaten gösterildiyse aynı davetin tekrar görüntülenmemesini sağlamak için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 1 yıl
_hjDonePolls Bu tanımlama bilgisi bir ziyaretçi Geribildirim Anketi pencere öğesini kullanarak bir anketi tamamladığında ayarlanır. Bir anket zaten doldurulduysa aynı anketin tekrar görüntülenmemesini sağlamak için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 1 yıl
_hjMinimizedPolls Bu tanımlama bilgisi bir ziyaretçi Geribildirim Anketi pencere öğesini simge durumuna küçülttüğünde ayarlanır. Ziyaretçi sitenizde gezinirken pencere öğesinin simge durumunda kalmasını sağlamak için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 1 yıl
_hjDoneTestersWidgets Bu tanımlama bilgisi bir ziyaretçi Recruit User Testers pencere öğesine bilgilerini gönderdiğinde ayarlanır. Bir form zaten doldurulduysa aynı formun tekrar görüntülenmemesini sağlamak için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 1 yıl
_hjMinimizedTestersWidgets Bu tanımlama bilgisi bir ziyaretçi Recruit User Testers pencere öğesini simge durumuna küçülttüğünde ayarlanır. Ziyaretçi sitenizde gezinirken pencere öğesinin simge durumunda kalmasını sağlamak için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 1 yıl
_hjDoneSurveys Bu tanımlama bilgisi bir ziyaretçi bir anketi tamamladığında ayarlanır. Anket içeriğini yalnızca ziyaretçi anketi henüz tamamlamadıysa yüklemek için kullanılır.

Son kullanma tarihi: 1 yıl
Google Analytics  
__utmb Bazı web sitelerimizde ve sayfalarımızda, istatistik için veri toplamak amacıyla Google Analytics'i kullanıyoruz. Bu tanımlama bilgisi, ziyaretçi oturumunu belirler.

Son kullanma tarihi: Ziyaretten sonra.
__utma Bu tanımlama bilgisi, benzersiz ziyaretçileri belirler.

Son kullanma tarihi: Ayarlama/güncellemeden 2 yıl sonra.
__utmz Bu tanımlama bilgisi, trafik kaynaklarını ve gezintiyi takip eder.

Son kullanma tarihi: Ayarlama/güncellemeden 6 ay sonra.

5. Üçüncü taraf tanımlama bilgilerinin listesi

Tanımlama bilgisinin adı Amaç
__stid
__uset
__stacxiommap
__stgmap
__stamap
__stdlxmap
ShareThis, bu web sitesinde kullanılan ve ziyaretçilerin önerilen Volvo web sitesi sayfalarını sosyal ağlarda paylaşmasına izin veren üçüncü taraf yazılımıdır
UID
UIDR
ScorecardResearch web etiketlerini, yeni/tekrar gelen ziyaretçi, zaman etiketi, URL ve web sayfasının başlığı gibi veriler toplamak amacıyla kullanıyoruz. ScorecardResearch etiketleme, bir sayfayı ziyaret eden kullanıcının kimliğini belirlemek amacıyla kullanılmaz. Buna ilaveten, ScorecardResearch tarafından toplanan veriler yalnızca toplu halde kullanılır. Başka bir deyişle, bu verilerden oluşturulan raporlar 1 Numaralı Bilgisayarın A Sitesinden B Sitesine, oradan da C Sitesine gittiğini ifade etmez. Aksine, raporlar her zaman farklı bilgisayarlardan oluşan bir bütünden hareketle oluşturulur ve “tüm internet nüfusunun %67'si A Sitesini ziyaret etti” veya “A Sitesine giden kişilerin %35'i B Sitesine de gitti” gibi bilgiler içerir.
demdex Bu tanımlama bilgisi, etki alanları arasında benzersiz bir ziyaretçinin kimliğini belirlemeye yardımcı olması için Adobe Analytics tarafından kullanılır. demdex tanımlama bilgisi, tarayıcıda üçüncü taraf demdex.net etki alanında ayarlanır. Bu etki alanı, kullanıcı tarafından o anda ziyaret edilmekte olan siteden ayrıdır.


6. Tanımlama bilgilerinin yönetilmesi

6.1. Tanımlama bilgileri nasıl görüntülenir?

Tanımlama bilgileri sıradan metin dosyaları olduğundan çoğu metin düzenleme veya sözcük işlem programı ile taranabilirler. Bir tanımlama bilgisini tıklayarak açabilirsiniz. Aşağıda, tanımlama bilgilerinin farklı tarayıcılarda nasıl görüntüleneceğinin açıklandığı bağlantıların listesi bulunmaktadır. Başka bir tarayıcı kullanıyorsanız lütfen bu tarayıcının tanımlama bilgisi bilgilerine bakın. Cep telefonu kullanıyorsanız daha fazla bilgi için lütfen el cihazı kılavuzunuza bakın.

Firefox
https://support.mozilla.org/en-US/kb/cookies-information-websites-store-on-your-computer

Chrome
https://support.google.com/chrome/bin/answer.py?hl=en&answer=95647&topic=14666&ctx=topic

Internet Explorer 8-11
http://windows.microsoft.com/en-US/internet-explorer/delete-manage-cookies


6.2. Tanımlama bilgilerinin devre dışı bırakılması/etkinleştirilmesi veya silinmesi
Tanımlama bilgilerini kısıtlama veya engelleme işlemleri tarayıcı ayarlarından yapılır.

Web sitelerinin bilgisayarınıza hiçbir tanımlama bilgisi yerleştirmemesini istiyorsanız, tarayıcı ayarlarınızı, herhangi bir tanımlayıcı bilgisi yerleştirilmeden önce bildirim alacağınız şekilde değiştirebilirsiniz. Aynı şekilde, ayarları tarayıcınızın tüm tanımlama bilgilerini veya yalnızca üçüncü taraf tanımlama bilgilerini geri çevireceği şekilde değiştirebilirsiniz. Ayrıca, zaten yerleştirilmiş olan tanımlama bilgilerinizin tümünü kaldırabilirsiniz. Lütfen, kullandığınız her tarayıcı ve bilgisayar için ayarları ayrı ayrı değiştirmeniz gerekeceğini unutmayın.

Tanımlama bilgilerini istemiyorsanız, web sitemizin gerektiği gibi işlemesini garanti edemeyeceğimizi lütfen unutmayın. Sitenin bazı işlevleri kaybolabilir ve bazı web sitelerini göremeyebilirsiniz. Ayrıca tanımlama bilgilerini kabul etmemeniz artık hiç reklam görmeyeceğiniz anlamına gelmez. Yalnızca reklamlar artık ilgi alanlarınıza göre düzenlenmez ve daha sık tekrarlanır.

Her tarayıcı, ayarların değiştirilmesi için farklı bir yönteme sahiptir. Gerekirse doğru ayarları yapmak için tarayıcınızın “yardım” menüsüne bakın.

Cep telefonunuzda tanımlama bilgilerini devre dışı bırakmak istiyorsanız daha fazla bilgi için lütfen el cihazı kılavuzunuza bakın.

İnternette tanımlama bilgileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu adrese gidin: http://www.aboutcookies.org/

7. Diğer/beklenmeyen tanımlama bilgileri
İnternet'in ve web sitelerinin çalışma şekli nedeniyle, üçüncü tarafların web sitemiz aracılığıyla yerleştirdiği tanımlama bilgileri hakkında her zaman bilgimiz olmaz. Bu özellikle web sayfamızın katıştırılmış öğeler içerdiği durumlarda geçerlidir. Katıştırılmış öğeler şunlardır: başka bir tarafın depoladığı ancak bizim web sitemizde veya web sitemiz aracılığıyla gösterilen metinler, belgeler, resimler veya kısa filmler.
Bu nedenle, bu web sitesinde yukarıda sıralananlar dışında böyle bir tanımlama bilgisine rastlarsanız lütfen bizi bu konuda bilgilendirin. Veya doğrudan ilgili üçüncü tarafla iletişim kurarak hangi tanımlama bilgilerini yerleştirdikleri, yerleştirme nedenleri, tanımlama bilgisinin süresi ve gizliliğiniz için nasıl güvence verdikleri konusunda bilgi isteyin.

8. İletişim
Web sitemizdeki veya tanımlama bilgileriyle ilgili düzenlemelerdeki değişiklikler nedeniyle zaman zaman bu açıklamalarda değişiklik yapmamız gerekebilir. Açıklamaların içeriğini ve listelenen tanımlama bilgilerini dilediğimiz zaman, önceden uyarmaksızın değiştirme iznimiz bulunmaktadır. En son sürüm için bu web sayfasına bakabilirsiniz.

Sorularınız veya düşünceleriniz için lütfen buradan bizimle iletişime geçin.