Volvo FH - I-Shift ve I-Shift Dual Clutch

En akıllı şanzıman artık daha da akıllı

Sorunsuz ve dinamik bir hızlanma için piyasadaki en gelişmiş şanzıman sisteminin artık daha da akıllı bir versiyonu mevcuttur. I-Shift Dual Clutch dünyanın ağır yük kamyonlarına yönelik ilk çift debriyajlı şanzımanıdır. Yarış dünyasında kullanılan şanzımanlardan ilham alınarak geliştirilen I-Shift Dual Clutch saniyenin küçücük bir kısmında vites değiştirebilir. Düzenli bir güç akışı sunarak sürüş şeklinizi baştan aşağı dönüştürebilir ve üretkenliğinizi artırabilir.

Volvo FH - I-Shift Dual Clutch

Siz sadece aracınızı sürün

I-Shift daha kolay, daha güvenli ve daha konforlu bir sürüş sağlar. Ağır debriyaj ve ağır vites kolu yoktur. Her vites değişimi en doğru zamanda gerçekleştirilir. Sistemin kullanım kolaylığı sürücü yorgunluğunu azaltır ve yola ve çevrenizdeki trafiğe odaklanmanıza yardımcı olur. Ve vitesleri manuel olarak değiştirmek isterseniz, vites kolu üzerindeki düğme vites değişimi üzerinde doğrudan kontrol sahibi olmanıza imkan sunar.

Volvo FH - I-Shift

Yakıttan tasarruf edin

I-Shift, %5'e kadar yakıt tasarrufu sağlamak üzere tasarlanmıştır. Dahili güç kayıpları manuel şanzımanlara göre daha düşüktür ancak asıl farkı yaratan elektronik bileşenleridir. Her vites değişimi doğru zamanda gerçekleştirilir. Bu, ekonomi veya performans modunda motorun en verimli devir aralığında çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca, yokuş aşağı inişlerde, I-Roll motoru devreden çıkararak kamyonun momentumunu en üst düzeye çıkararak, ilave %2 yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar.

Volvo FH - I-Shift

Nasıl çalışır?

I-Shift'te kompakt tasarımın ve düşük dahili güç kaybının nedeni "klasik" bir senkronize edilmemiş manuel şanzımanı temel almasıdır. İşlem, debriyajı ve vites geçişlerini yöneten elektronik kontrol ünitesinde meydana gelmektedir. Hız, ağırlık, yol sınıfı ve tork talebi hakkındaki bilgileri değerlendirerek her vites geçişini son derece hassas bir şekilde gerçekleştirir. Sistem ayrıca, motorla iletişim halinde olması sayesinde devri ve frenleri en iyi performans için ayarlayabilmektedir.

Volvo FH - I-Shift

Ağır hizmet uygulamaları için güçlendirilmiştir

Son derece zorlu koşullarda sürüş yapıyorsanız, güçlendirilmiş I-Shift'ten memnun kalabilirsiniz. Sık sık eğimi %10'un üzerinde olan yokuşlara tırmanıp indiğiniz ortamlar veya son derece engebeli arazilerde sürüş için özel olarak tasarlanmıştır. Eskiden manuel şanzıman veya otomatik Powertronic dışında bir opsiyonun bulunmadığı koşullar için artık I-Shift'i de kullanabilirsiniz.

Volvo FH - Tepelik arazide daha iyi kalkış

Tepelik arazide daha iyi kalkış

I-Shift artık çok daha becerikli ve kullanımı kolaydır. Otomatik şanzıman için artık bir veya iki Crawler Gear ve ekstra geri vites opsiyonu bulunmaktadır. Ağır yük taşıyorsanız, özellikle tepelik alanlarda veya kötü yol koşullarında kamyon dururken kalkış yapmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Yükü kamyondan indirmek hatta çekici çağırmak zorunda bile kalabilirsiniz, bu da çalışma saatiniz ve üretkenliğiniz üzerinde telafisi mümkün olmayan etkilere yol açabilir. Volvo FH'ınızı I-Shift Crawler Gear ile donatırsanız, bu sıkıntıyı tamamen unutabilirsiniz. Kalkış kabiliyeti ciddi oranda güçlenir ve debriyaj üzerindeki yükün %75 oranında azaltılmasıyla gereksiz tamir ihtiyacınız olmaz.

Volvo FH - Daha az yakıt tüketimi

Yavaş hareket, daha az yakıt

I-Shift Crawler Gear gerçekten de yakıt ekonomisini güçlendirebilir mi? Elbette. Çünkü eskiden kalkış kabiliyeti için yakıt ekonomisinden taviz vermeniz gerekiyordu. Ama Crawler Gear sayesinde artık kamyonunuza daha hızlı bir arka aks oranı belirleyebilirsiniz, bu da düzgün yollarda giderken seyir hızının daha düşük devirde kalmasını sağlamaktadır. Böylece yakıt tüketiminizi bellirli oranlarda azaltmış olabiliriz.

Volvo FH - Mükemmel Kontrol

Her yönde mükemmel kontrol

Düşük hızlarda manevra yapmak bu mesleğin en zor yönlerinden biridir. I-Shift Crawler Gear, 32:1'e (geri viteste 37:1'e) varan vites oranları sayesinde 0,5-2 km/s kadar düşük hızlarda gidebilmenizi sağlar. Tüm kontrolü size vererek yükleme ve boşaltma yapmadan önce hassas bir şekilde park edebilmeyi kolaylaştırır, gününüzü ve üretkenliğinizi mahvedebilecek kazalardan kaçınmanızı sağlar.

Volvo FH - Çok Yönlü

İşlerinizin sayısı artsın

I-Shift Crawler Gear, aynı kamyonun çok farklı sürüş koşulları ve görevlerde kullanılabilmesini sağlayarak çok yönlülüğünü kuvvetlendirmektedir. Hem karayolunda hem de arazide mi gidiyorsunuz? En uç ağırlıklardaki yükleri taşımanız mı gerekiyor? Yüksek irtifalarda mı çalışıyorsunuz? Düşük hızlı özel uygulamalara mı ihtiyacınız var? Sorun değil. Crawler Gear I-Shift'in uzunluğuna yalnızca 120 mm, ağırlığına ise yalnızca 48 kg ekler.

Volvo FH - I-Shift Dual Clutch

Araç sürmenin yeni yolu

I-Shift Dual Clutch dünyanın ağır yük kamyonlarına yönelik ilk çift debriyajlı şanzımanı olup, gerçekten akıcı ve dinamik bir hızlanma sunmaktadır. Yarış dünyasında kullanılan şanzımanlardan ilham alınarak geliştirilen I-Shift Dual Clutch saniyenin küçücük bir kısmında vites değiştirebilir. Düzenli bir güç akışı sunarak sürüş şeklinizi baştan aşağı dönüştürürken, üretkenliğinizi artırır.

Volvo FH - Sürücü konforu ve güvenliği

Sürücü konforu ve güvenliği

İşlerinizde yüksek performansa ve sık vites değiştirmeye ihtiyaç duyduğunuzda, I-Shift Dual Clutch'ı tercih edebilirsiniz. Rakipsiz bir sürücü konforu sağlar. Sürekli tork sunar, bu nedenle bir virajın ortasında kendinizden emin bir şekilde vites değiştirebilirsiniz. Ve güç tekerleklere kesintisiz bir şekilde aktarılır, yani kaygan yüzeylerde yol tutuşu kaybetme veya saplanıp kalma riski minimum seviyededir. Yokuş aşağı giderken vites küçülterek motor freni yapıldığında dahi, güçlü ve güvenli bir sürüş gerçekleştirileceğinden emin olabilirsiniz. I-Shift Dual Clutch 460, 500 ve 540 hp D13K motorlarımızla birlikte sunulmaktadır.

Volvo FH - I-Shift Dual Clutch

Dual Clutch neler katar?

Çift debriyajlı şanzıman, mevcut viteste sürüş halindeyken bir sonraki vitesi önceden seçebilir. Böylece bir debriyaj devredeyken diğeri rölantidedir. İki giriş şaftı ve dişli çarklar ile seçici elemanların mükemmel şekilde düzenlenmiş olması sayesinde, aynı anda iki vites seçilebilir. Sonuç mu? Güç aktarımında herhangi bir kesinti olmaksızın saniyenin küçücük bir kısmında gerçekleştirilen vites değiştirmedir.

Volvo FH - I-Shift

I-Shift'inizi nasıl istersiniz?

Yazılım sayesinde I-Shift, sürüş koşullarınıza göre özelleştirilebilir. İnşaat, Dağıtım, Uzun Yol ve Ağır Yük adındaki dört eklenti ve I-See, karınca vites ve ekstra PTO fonksiyonu gibi opsiyonlar arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Volvo FH - I-See

Siz unutursanız I-See hatırlar

Dağlık arazide I-Shift ve I-Shift Dual Clutch, sezgisel I-See teknolojisiyle birlikte kusursuz bir şekilde çalışarak daha fazla yakıt tasarrufu yapmanızı sağlamaktadır.

Daha fazla bilgi edinin
Volvo FH - Uzmanına Sorun

Uzmanına Sorun

Volvo Trucks bayilerimiz, şirketimiz ve temel değerlerimiz hakkında her türlü bilgiye sahiptir. En yakın bayimize uğrayıp sohbet etmeye ne dersiniz?  

Bayi bul